23.2 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024

Ofensywa hipoteczna

Ofensywa hipotecznaOd września mamy do czynienia z prawdziwą ofensywą banków w zakresie kredytów hipotecznych. Od początku III kwartału zmiany w ofertach kredytów hipotecznych wprowadziło już siedem banków, a inne zapowiadają nowe propozycje dla klientów już wkrótce. Bank BPH we wrześniu zdecydował się na obniżenie marż kredytów złotówkowych, o 2,6 punktu procentowego. Można z tego wnioskować, że bank postanowił wrócić do gry na rynku kredytów hipotecznych.
Jeśli klient posiada co najmniej 25% wkład własny, to BPH jest skłonny udzielić mu kredytu z marżą w wysokości 1,4-1,8 punktu procentowego, co jest poniżej rynkowej średniej. Jednocześnie, zmiany w ofercie kredytowej wprowadził ING Bank Śląski, umożliwiając zaciągnięcie kredytu złotowego z marżą do 0,7 punktu procentowego oraz Bank DnB Nord, który z kolei kredytów w euro udziela z marżą od 1,2 punktu procentowego.
Banki ze wszystkich sił starają się zabiegać o klienta, dlatego też coraz więcej z nich decyduje się na uatrakcyjnienie ofert kredytów hipotecznych, albo też przedłużenie trwających promocji. Jeszcze w poprzednim kwartale, w okresie letnim, jednym z najbardziej aktywnych graczy na rynku był PKO BP, ale w chwili obecnej uaktywnił się też Bank Pekao. Klienci tego banku mogą otrzymać marżę w wysokości 1,59 punktu procentowego, bez względu na wartość kredytu czy poziom dochodów, ale muszą do końca listopada tego roku złożyć wniosek o kredyt złotowy na rynku pierwotnym. W Pekao nastąpiło podwyższenie marży o 0,19 punktu procentowego, ale jedynie przy kredytach z LtV większym lub równym 90%. W okresie trwania promocji bank nie pobiera żadnych prowizji własnych za udzielenie klientowi kredytu.
Nordea Bank Polska przyłącza się do ofensywy kredytów hipotecznych, poprzez obniżenie stawek marż dla kredytów złotowych. Obniżki dotyczą klientów wnioskujących o wysokie kredyty – powyżej 500 tys. zł. W zależności od tego, jaki wkład własny będzie miał kredytobiorca, marża w Nordei wyniesie od 1,2 do 1,5 punktu procentowego.
Bank Ochrony Środowiska już kolejny raz wprowadza obniżkę, która obejmuje zarówno kredyty złotowe, jak i w euro. Promocja trwa jednak tylko do końca października bieżącego roku. Bank o 0,3 punktu procentowego obniżył marże w złotych, a o 0,25 w euro.
Ciekawe posunięcie stało się udziałem Kredyt Banku, który dwukrotnie w ciągu kilku tygodni obniżał marże. W banku są obecnie dostępne kredyty złotowe z marżą 1,59 punktu procentowego oraz w euro – od 2,3 punktu procentowego. Jeśli jeden z kredytobiorców zdecyduje się na skorzystanie z oferty ubezpieczenia na życie lub od utraty pracy w ramach kredytu, ma możliwość skorzystania z promocji 0 % prowizji.
BNP Paribas Fortis obniżył swą siatkę marż o 0,5 punktu procentowego, Bank Pocztowy przedłużył promocję na kredyty sprzedawane z pakietem ubezpieczeń, zaś Lukas Bank zdecydował się na kontynuowanie promocji 0% prowizji, a na dodatek wprowadził on do oferty kredyty w euro.
Polbank dopuszcza natomiast maksymalne LtV dla kredytów w euro na poziomie 90%. Kredytobiorcy mający co najmniej 12 tys. zł dochodu, mogą w mBanku i MultiBanku liczyć na marżę 1,8 w złotych i 2,5 w euro. W standardowej ofercie kredytów hipotecznych klient płaci 2 punkty procentowe marży dla kredytów w złotych i 3 punkty procentowe dla kredytów w euro.
M.M.
bankowynet.pl