30.7 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościInneKonto obrotowe - po co i dla kogo?

Konto obrotowe – po co i dla kogo?

konto_obrotoweBycie przedsiębiorcą nie jest dziś łatwe, zwłaszcza w naszym kraju, gdzie niestety rozbudowana do granic możliwości biurokracja skutecznie zniechęca do zakładania własnych firm. Są jednak wśród nas osoby, które mimo takich przeciwności starają się, aby ich firmy prosperowały, pozyskiwały nowych klientów i dzięki temu przynosiły zyski – choćby minimalne.
Jest zapewne wiele rzeczy, które łączą wszystkich przedsiębiorców, jednakże konto w banku do prowadzenia własnej działalności musi posiadać każdy. Ile banków w Polsce, tyle różnych możliwości związanych z kontem osobistym i kontem dla firmy. Jeśli nigdy wcześniej nie spotkaliście się z kontem obrotowym, lub termin ten znacie tylko ze słyszenia lub ulotek bankowych – koniecznie przeczytajcie nasz artykuł. Postaramy się przedstawić wam zasady, na jakich działa taki rodzaj konta oraz dla kogo jest przeznaczone. Zapraszamy do lektury.
 
Konto obrotowe – co to takiego?
Konto obrotowe to konto, które działa na zasadzie debetu, tyle że w ramach rachunku, który bank prowadzi dla przedsiębiorcy. Przedstawiając to w zdecydowanie jaśniejszy sposób: posiadając konto obrotowe korzystamy z dostępnych środków finansowych wtedy, kiedy są nam potrzebne. Dzięki temu koszta prowadzenia takiego konta ponoszone są za okres, kiedy faktycznie korzystamy ze środków finansowych znajdujących się na naszym koncie. Konto oszczędnościowe pełni rolę buforu bezpieczeństwa. Konto obrotowe pozwala zwiększyć określone środki finansowe w momencie, kiedy nasza firma tego potrzebuje – np. w celu poprawienia wydajności firmy lub np. zakupu nowych technologii czy maszyn.
 
Kto może skorzystać?
Konto obrotowe jest skierowane przede wszystkim do przedsiębiorców. Zwłaszcza młodych, zaczynających swoją przygodę z własną działalnością, kiedy zazwyczaj brakuje kapitału. Taka sytuacja spotyka np. te firmy otrzymujące zapłatę dopiero po wykonaniu zadania, na które potrzebują większej ilości gotówki – patrz: firmy budowlane. Jeśli chodzi o produkty bankowe, właśnie takie konto jest jednym z najtańszych oraz najbardziej elastycznych. Jeśli dobrze poszukacie w ofertach różnych banków, powinniście trafić na liczne promocje, dzięki czemu opłaty za prowadzenie takiego konta nie będą wysokie. Powodzenia!