22.1 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Leasing maszyn

Leasing maszynPrzedmiotem leasingu może być każdy przedmiot, który leasingodawca będzie chciał kupić i oddać w użytkowanie leasingobiorcy. Najczęściej w roli owego przedmiotu występują pojazdy samochodowe – zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe. Nie oznacza to jednak, że leasing samochodowy to jedyny rodzaj leasingu występujący na rynku. Dużą popularnością cieszy się leasing maszyn, zwłaszcza specjalistycznych.

Wiele przedsiębiorstw prowadzi specyficzną działalność, do której wykonywania wymagany jest odpowiedni sprzęt. Jego zakup może pociągać za sobą bardzo wysokie koszty finansowe, a na ich pokrycie firma w wielu przypadkach nie może sobie pozwolić. W takich razach sposobem na sfinansowanie inwestycji w osprzęt firmowy jest wykorzystanie oferty na leasing maszyn. Jest on korzystniejszy od kredytu bankowego głównie dlatego, że leasingodawcy mają znacznie mniejsze wymagania formalne w stosunku do leasingobiorców, niż banki i instytucje kredytujące.

Właściciele firm wielokrotnie zastanawiają się nad tym, jakie właściwie maszyny i urządzenia mogą wziąć w ramach leasingu? Jakie przedmioty i sprzęty mogą zostać oddane do użytkowania przez leasingodawcę? Generalnie, powinny być to po prostu wartości materialne, jakie niezbędne są do prowadzenia działalności gospodarczej. Z takiego pojęcia leasingu wynika, że zarówno ciężka maszyna budowlana, pozwalająca na budowę nieruchomości może być przedmiotem leasingu, jak i znacznie mniejszy sprzęt komputerowy czy medyczny.

Leasing maszyn może obejmować oddanie w użytkowanie maszyn budowlanych, w tym koparek, dźwigów, frezarek, obrabiarek do metalu, tokarek, szlifierek czy walców. Firmy leasingowe zaoferują leasingobiorcą leasing maszyn poligraficznych, służących do obrabiania drewna, do piekarnictwa, czy też maszyn i urządzeń do wyposażenia szpitali.

W ramach leasingu maszyn można otrzymać do używania maszyny nowe lub używane, a także te wyremontowane. Najważniejsze jest to, aby taka maszyna była w pełni sprawna i nadawała się do użytku. Nie ma znaczenia, czy została ona dopiero co wyprodukowana, czy też ma już kilka lub kilkanaście lat. Amortyzacja specjalistycznego sprzętu będącego przedmiotem leasingu przebiega wolniej niż w przypadku pojazdów samochodowych w ramach leasingu samochodowego.

Aktualne oferty leasingu znajdziesz w dziale Leasing. A więcej o leasingu operacyjnym, finansowym, konsumenckim i samochodowym  przeczytasz w naszych poprzednich poradnikach.