19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościLeasing konsumencki

Leasing konsumencki

Leasing konsumenckiJeszcze kilka lat temu leasing utożsamiany był ze sposobem finansowania dostępnym wyłącznie dla przedsiębiorców. Dziś na rynku finansowym mamy również do czynienia z tzw. leasingiem konsumenckim, który nazywany jest także leasingiem prywatnym. Jak można się łatwo domyśleć, jest to oferta skierowana do osób fizycznych, pozwalająca na przykład na atrakcyjne finansowanie zakupu samochodu osobowego.

Teoretycznie, leasing konsumencki był dostępny w Polsce od 2001 roku, ale dopiero w 2011 roku weszła w życie ustawa, która zdecydowanie ułatwiła osobom fizycznym korzystanie z takie formy leasingu.

W praktyce, korzystanie dziś z leasingu konsumenckiego sprowadza się do tego, że klient będący osobą fizyczną udaje się do firmy leasingowej i wpłaca około 10% wartości pojazdu, maszyny, czy innego przedmiotu leasingu, a pozostała wartość inwestycji jest dzielona na równe raty. Taka forma finansowania jest bardziej opłacalna dla klienta, niż kredyt bankowy, choć nie jest to powszechnie obowiązującą regułą.

Zaciągnięcie zobowiązania w formie leasingu konsumenckiego jest łatwiejsze, niż ubieganie się o kredyt w banku. Leasingobiorców obowiązuje  zdecydowanie uproszczona procedura, bowiem firma leasingowa nie wymaga przedstawiania zaświadczeń od pracodawcy o zatrudnieniu, itd. Do zawiązania umowy leasingu konsumenckiego zwykle wystarczające jest okazanie leasingodawcy dowodów tożsamości oraz zaświadczania z banku o uzyskiwanych zarobkach.

W przypadku leasingu konsumenckiego przedmiot leasingu pozostaje przez cały czas własnością leasingodawcy. Na koniec okresu trwania umowy leasingowej, leasingobiorca ma możliwość wykupu przedmiotu leasingu, a jego koszt to zwykle 1-2% wartości tego przedmiotu.

Leasing konsumencki w przeważającej liczbie przypadków obejmuje finansowanie na przestrzeni od 2 do 5 lat. To niewiele, zważywszy na fakt, na jak długo udzielane są kredyty bankowe.

Sprawdź aktualną ofertę leasingową.

Zajrzyj także do naszych pozostałych poradników leasingowych. Wszytko o leasingu operacyjnym, finansowym i samochodowym. Niezbędnik każdego leasingobiorcy.