23.8 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościLeasing samochodowy

Leasing samochodowy

Leasing samochodowyMówiąc o leasingu jako formie finansowania najczęściej mamy na myśli sfinansowanie zakupu pojazdu samochodowego. Stąd też tak dużą popularnością na rynku finansowym cieszy się właśnie leasing samochodowy. Jest to leasing, w którym przedmiotem jest pojazd rejestrowany. Często to właśnie leasing okazuje się być znacznie lepszym wyborem niż chociażby kredyt samochodowy.

Leasing samochodowy można również określić jako pożyczenie samochodu od leasingodawcy, w zamian za płatność umówionych wcześniej miesięcznych rat. Mogą być one równe, malejące lub rosnące, podobnie jak w przypadku kredytów udzielanych przez banki. Tryb i rodzaj spłaty rat leasingowych każdorazowo w odniesieniu do leasingu samochodowego reguluje umowa leasingowa. Najczęściej zawierana jest ona na kilka lat. W tym czasie leasingobiorca ma prawo korzystać z przedmiotu leasingu, w ramach określonych umownie. Po zakończeniu okresu trwania umowy, leasingodawca i leasingobiorca mogą ją przedłużyć na określony okres, albo też może nastąpić przeniesienie praw własności do pojazdu będącego przedmiotem leasingu, na leasingobiorcę. Wówczas mówimy o wykupie przedmiotu leasingu.

Zwykle warunki leasingu samochodowego są korzystniejsze niż warunki spłaty kredytu samochodowego, za pośrednictwem którego również można kupić samochód na potrzeby firmy. Z uwagi na to, że przedsiębiorca musi spełnić mniejsze wymagania w przypadku leasingu samochodowego i ubiegania się o takie finansowanie inwestycji w pojazd samochodowy, częściej jest on stosowany niż kredyt bankowy. Przedsiębiorca nie musi dostarczać do leasingodawcy tylu zaświadczeń i dokumentów, których żąda za to bank w procedurze kredytowej.

Biorąc samochód w leasing leasingobiorca zwiększa wartość majątku firmowego, zaś raty leasingowe płacone leasingodawcy może doliczyć sobie do kosztów uzyskania przychodów. Dzięki temu ma możliwość zmniejszenia należnego do zapłacenia podatku dochodowego.

Jeśli leasingobiorca w leasingu samochodowym będzie chciał wykupić po ustaniu umowy pojazd, będzie musiał zapłacić leasingodawcy określoną z góry sumę, powiększoną o podatek VAT. Co ciekawe, leasing samochodowy może być również stosowany w odniesieniu do osób fizycznych. Wówczas mówimy o samochodowym leasingu konsumenckim.

Sprawdź nasze poprzednie poradniki. Wszytko o leasingu operacyjnym, finansowym i konsumenckim. Niezbędnik każdego leasingobiorcy.

Zainteresowany leasingiem? Sprawdź aktualną ofertę leasingową.