23.2 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaAktualnościNa klej. Okradają klientów bankomatów

Na klej. Okradają klientów bankomatów

Na klej. Okradają klientów bankomatówNie lepkie ręce złodziei, ale taśma klejąca, sprawiała, że wypłacający z bankomatów gotówkę, nie otrzymywali wypłacanej sumy.

Warszawska policja zatrzymała dwóch Rumunów, którzy przy użyciu samodzielnie skonstruowanej „taśmy klejowej” okradali bankomaty. Listwa montowana w miejscu wylotu gotówki z bankomatu, sprawiała, że pieniądze zamiast trafiać do rąk użytkownika, przyklejały się do taśmy klejącej.

Złodzieje bacznie obserwowali bankomaty i po każdy dokonywanej przez klienta transakcji demontowali listwę i „zbierali” łup. Zdaniem warszawskiej komendy „pułapka” została zamontowana na co najmniej 26 bankomatach. „Pomysłowym” złodziejom grozi do pięciu lat więzienia.

Jak uniknąć tego typu kradzieży? Przede wszystkim zanim podejmiemy gotówkę z bankomatu, przyjrzyjmy się dokładnie urządzeniu, sprawdźmy czy nie odbiega od standardowego wyglądu i czy nie zostały na nim zamontowane dodatkowe urządzenia, listwy (skanery, czytniki kodu magnetycznego, drukarki). Jeśli coś wzbudzi nasze podejrzenia, poinformujmy o tym pracowników banku, dzwoniąc na specjalną infolinię – jej numer zwykle znajdziemy na naklejce zamieszczonej na bankomacie.

Jeśli bankomat nie wypłacił nam pieniędzy czym prędzej zaalarmujmy bank. Sprawdzajmy i przeliczajmy dokładnie wypłacaną gotówkę, zwłaszcza jeśli wypłacamy duże sumy, a maszyna wydaje nam je w drobnym nominale. Bardzo łatwo wówczas w pliku banknotów przeoczyć brak 20-sto czy 50-cio złotówki.

Więcej o bezpiecznym wypłacaniu gotówki z bankomatu przeczytasz w tekstach Podczas Euro pilnuj portfela oraz Czym jest skimming?