26.4 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaAktualnościPodczas Euro pilnuj portfela

Podczas Euro pilnuj portfela

Podczas Euro pilnuj portfela

Bankowcy alarmują. Uważajmy na płatności dokonywane kartą podczas zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Odnotowano pierwsze próby nadużyć. Skimmerzy w natarciu.

Nie tylko piłkarze i kibice przygotowują się do Euro. „Trenują” także grupy przestępcze specjalizujące się w tzw. skimmingu. Coraz częściej na bankomatach montowane są specjalne nakładki – mini skanery, służące do kopiowania i zczytywania paska magnetycznego kart. To próba generalna przed nadchodzącymi Mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

Uważać muszą nie tylko kibice, ale także mieszkańcy miast, w których odbędą się mecze. Warszawiacy, Poznaniacy, Wrocławianie,Gdańszczanie, a także Krakowianie przed podjęciem gotówki z bankomatu powinni dokładnie sprawdzić maszynę, a zwłaszcza czy w miejscu, gdzie wprowadza się kartę, nie znajduje się specjalne mikro urządzenie(zwykle w postaci nakładki). Jeśli coś wzbudza nasze podejrzenia bądź bankomat odbiega od standardowego wyglądu, zrezygnujmy z transakcji i poinformujmy pracowników banku o naszych podejrzeniach, dzwoniąc na infolinię.

Uważajmy także podczas wprowadzania PINu. Zasłaniajmy klawiaturę ręką. Celem pozyskania PINu do naszego konta, przestępcy montują specjalne mikrokamery, które śledzą ruchy naszych dłoni bądź stosują nakładki na klawiaturę do złudzenia przypominające autentyczną.

Czujność powinniśmy zachować także podczas płacenia w pubach, restauracjach czy Strefie Kibica. Przyjrzyjmy się dokładnie używanym czytnikom kart. Żądajmy, by kelner, barman czy sprzedawca transakcji dokonał przy nas.

Jak informuje prasowa agencja IAR, podobne próby wyłudzeń odnotowano ostatnio na Ukrainie. Udając się na piłkarskie rozgrywki do Kijowa, Lwowa, Charkowa lub Doniecka, korzystajmy z bankomatów znajdujących się w bankach bądź centrach handlowych. – Skimmerzy idą o krok dalej, już nie tylko skanują paski magnetyczne, ale także „podstawiają” własne bankomaty – przyznaje Ołesia Danylczenko, ukraińska finansistka.

Co robią skimmerzy z pozyskanymi danymi? Przygotowują falsyfikat karty i dokonują wypłat gotówki zagranicą. Gdzie? Najczęściej w Ameryce Południowej, Peru i Boliwii, tam bowiem karty nie są dodatkowo zabezpieczone elektronicznym chipem.

Mistrzostwa Europy to dla skimmerów nie lada gratka. Na Ukrainę i do Polski zawitają fani footballu z różnych zakątków świata. Dla przestępców to szansa na pozyskanie różnorodnych danych – z różnych krajów i banków, co w znacznej mierze ułatwia dokonanie przestępstwa. Wykonanie kilkunastu transakcji w odległych państwach, przy użyciu zróżnicowanych danych, nie wzbudza podejrzeń i trudniej wykryć nieprawidłowość.