13.9 C
Warszawa
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaPoradnikiJak usunąć złą historię kredytową?

Jak usunąć złą historię kredytową?

BIK
Negatywna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej najczęściej przekreśla możliwość otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej przez klienta. Banki nie chcą ryzykować, że udzielone przez nich kredyty czy pożyczki, nie będą spłacane w terminie, albo staną się straconymi. Dlatego też za każdym razem sprawdzają wnioskodawców o kredyt w BIK-u. Jeśli klient posiada tam pozytywną historię, będzie to działało na jego korzyść.
Wpis w Biurze Informacji Kredytowej może zawierać informacje o nieregulowaniu zobowiązań w terminie bądź zadłużeniu, jakie posiada dana osoba. Usunięcie takich danych jest w interesie klienta, bowiem w przeciwnym wypadku nie będzie on miał szansy na zaciągnięcie kredytu, czy choćby na wzięcie sprzętu AGD na raty w hipermarkecie.
W Polsce zbieraniem danych o klientach obarczonych kredytami i pożyczkami zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej, którego baza informacyjna staje się nieocenioną pomocą dla banku podczas oceniania wiarygodności kredytowej potencjalnego klienta. BIK prowadzi ścisłą współpracę zarówno z bankami, jak i Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo -Kredytowymi w Polsce. Jest ona oparta na wzajemności, co oznacza, że zarówno jedna, jak i druga strona przekazuje sobie informacje w postaci raportów kredytowych o klientach. Oni sami zaś mogą mieć dostęp do bazy BIK poprzez pobranie Raportu PLUS bądź skorzystanie z Informacji Ustawowej, którą udostępnia się tylko raz na pół roku. Takie operacje są bezpłatne dla klienta.
Warto podkreślić fakt, że informacje w BIK-u nie dotyczą wyłącznie złej historii kredytowej. Jeśli klient spłaca terminowo swoje zobowiązanie, to jego dane będą przetwarzane w BIK do momentu całkowitej spłaty kredytu. Klient ma też możliwość wydania zgody na dalsze ich przetwarzanie nawet po zakończeniu spłaty zobowiązania, mając dzięki temu dodatkowy atut przy zaciąganiu kolejnego kredytu, w postaci pozytywnej historii kredytowej. BIK nie można więc w żadnym razie utożsamiać z tzw. czarną listą dłużników w Polsce.
Bywa, że klienci zaciągają wiele kredytów, ponieważ w danym momencie posiadają korzystną sytuację finansową. Może się ona zmienić po kilku latach, skutkiem czego raty kredytowe zaczynają przerastać możliwości finansowe klientów. Dlatego też przestają oni spłacać zaciągnięte zobowiązania. To prosta droga ku temu, aby w BIK-u stworzyć dla siebie negatywną historię kredytową. Nawet brak spłaty w terminie limitu na karcie kredytowej może spowodować niekorzystny spis w BIK-u.
Pojawiający się problem z uzyskaniem kredytu bankowego skłania klientów do poszukiwaniu informacji na swój temat w BIK-u. Najczęściej ma to miejsce, kiedy bank uzasadnia odmowną decyzję udzielenia kredytu na podstawie złej historii kredytowej klienta. Pojawia się przy tym pytanie, jak usunąć złą historię z BIK-u i czy w ogóle można tego dokonać?
Otóż, taką możliwość mają jedynie banki. Informacje o kredytobiorcy pozostają w BIK-u nawet po 5 latach od chwili spłaty zobowiązania. Dlatego też, aby usunąć złe informacje kredytowe w BIK-u należy w pierwszej kolejności spłacić swe kredyty. Jeśli jednak nasze zaległości trwały dłużej niż 60 dni, to wpisu o tym fakcie nie można usunąć z BIK-u nawet do 5 lat od momentu spłacenia kredytu. Oznacza to, że nie wszystkie wpisy w BIK można szybko usunąć.
Jeśli już klient spłacił swoje zobowiązanie, które spowodowało jego negatywny wpis do BIK, powinien zgłosić się do swojego banku z prośną o usunięcie danych z zasobów BIK.