Oszczędzanie to aktywność niezbędna, aby móc czuć się finansowo bezpiecznie. Warto jednak pamiętać, że samo odkładanie gotówki nie wystarczy. Warto ulokować ją na lokacie lub koncie oszczędnościowym, tak, aby ze względu na inflację, nie być stratnym, a nawet móc nieco powiększyć ilość środków, którymi dysponujemy.
Jeżeli chcemy otworzyć konto oszczędnościowe, warto najpierw dobrze zapoznać się z ofertą, tak, aby wybrać produkt, który jak najbardziej spełni nasze oczekiwania. W tym celu można przejrzeć np. ranking kont oszczędnościowych, który z pewnością pomoże nam w zorientowaniu się, jakimi warunkami cechują się produkty poszczególnych instytucji bankowych.
Czym jest konto oszczędnościowe?
Zanim zaczniemy swoją przygodę z oszczędzaniem za pomocą produktów bankowych, warto zadać sobie podstawowe pytania. Konto oszczędnościowe, co to tak właściwie jest? Czym różni się od ROR-ów (rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych)? Konto oszczędnościowe to produkt bankowy, cechujący się tym, że znajdujące się na nim środki są oprocentowane. Oznacza to, że w przypadku większych kwot (oprocentowanie nie przekracza bowiem zazwyczaj 3% w skali roku), jesteśmy w stanie całkiem znacząco zwiększyć swoje przychody. Co istotne, umieszczając środki na koncie oszczędnościowym, chronimy je przed inflacją i sprawiamy, że rośnie ich wartość. Jednak produkty tego typu są mniej funkcjonalne niż ROR-y. Dlatego, konto oszczędnościowe zazwyczaj “podpina” się do standardowego rachunku bankowego jako produkt dodatkowy.
Kolejną istotną kwestią, z którą warto się zapoznać, jest sposób działania tego typu produktów bankowych. Jak bowiem powszechnie wiadomo, coś nie weźmie się z niczego. Tak więc, konto oszczędnościowe – jak działa, w jaki sposób pozwala na zarabianie i czy jest opłacalną metodą pomnażania środków? Środki, które umieszczamy na koncie oszczędnościowym podlegają oprocentowaniu, czyli pracują na siebie. W przypadku niewielkich kwot, zyski z tego typu produktów bankowych są niewielkie. Jeśli jednak dysponujemy większą kwotą, warto zainteresować się tą metodą oszczędzania. Ma ona bowiem kilka zalet, którymi nie mogą poszczycić się lokaty bankowe, co nie oznacza jednak, że nie warto zakładać również lokat, jeżeli możemy sobie pozwolić na zamrożenie posiadanych środków. Lokaty są bowiem zazwyczaj nieco wyżej oprocentowane.
Jakie zalety ma posiadanie konta oszczędnościowego?
Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy warto założyć konto oszczędnościowe, bardzo często pytają o to, jakie dokładnie zalety wiążą się z posiadaniem takiego produktu bankowego. Przede wszystkim pytania dotyczą tego, czy jest to opłacalne rozwiązanie, które pozwoli im na pomnożenie posiadanych oszczędności.
Główną zaletą kont oszczędnościowych jest fakt, że cały czas będziemy mieć dostęp do posiadanych środków. Posiadając taki rodzaj produktu bankowego, możemy dowolnie modyfikować kwotę, jaką trzymamy na rachunku oszczędnościowym. W zależności od potrzeb możemy zatem wpłacać lub wypłacać środki. Warto jednak pamiętać o tym, że zazwyczaj przysługuje nam jedna darmowa wypłata lub przelew w miesiącu. Za każdą następną transakcję w postaci wypłaty pieniędzy z konta oszczędnościowego, będziemy musieli zapłacić od kilku do kilkunastu złotych.
Kolejną zaletą jest fakt, że konta oszczędnościowe pozwalają na umieszczenie na nich dowolnej kwoty, która będzie podlegać oprocentowaniu. Ponadto, warto dokładnie zapoznać się z ofertą dostępną w poszczególnych bankach. Na rynku można bowiem znaleźć oferty promocyjne, dedykowane najczęściej nowym środkom. Za nowe środki uznawane są zazwyczaj kwoty, które pojawią się na koncie po konkretnym dniu każdego miesiąca. Oznacza to, że przy odrobinie samodyscypliny jesteśmy w stanie utrzymać promocyjne warunki poprzez wypłacanie pieniędzy, a następnie wpłacanie ich z powrotem. Ważne tylko, aby działo się to w odpowiednim przedziale czasowym.
Co jeszcze warto wiedzieć o kontach oszczędnościowych?
Jeżeli zastanawiamy się nad otworzeniem konta oszczędnościowego, to warto mieć świadomość, że w wielu przypadkach jest to możliwe tylko jako korzystanie z usługi dodatkowej, w momencie w którym otworzymy ROR w danym banku. Plusem natomiast jest fakt, że korzystanie z konta oszczędnościowego jest zazwyczaj bezpłatne i nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów (pod warunkiem, że będziemy przestrzegać limitu darmowych transakcji).
Chcąc obliczyć, jakie zyski będziemy w stanie uzyskać, wpłacając na konto konkretną kwotę, musimy pamiętać o podatku Belki, który wynosi 19% od zysków, które uzyskamy dzięki korzystaniu z konta oszczędnościowego.
Na co zwracać uwagę przy zakładaniu konta oszczędnościowego?
Dokładnie tak, jak w przypadku wszystkich innych produktów bankowych, również konta oszczędnościowe, dostępne w poszczególnych bankach, różnią się między sobą różnymi parametrami. Czynniki, na które powinniśmy zwrócić uwagę, chcąc założyć konto to m.in:
- konieczność posiadania (lub założenia) konta osobistego w banku, w którym chcielibyśmy otworzyć konto oszczędnościowe. W większości banków konieczne jest bowiem posiadanie ROR-u, aby móc założyć rachunek oszczędnościowy
- co jaki czas odbywa się kapitalizacja odsetek (im częściej, tym lepiej)
- jak wyglądają koszty związane z wykonywaniem przelewów lub wypłacaniem środków (przeważnie przysługuje nam jedna darmowa wypłata środków w miesiącu)
- czy istnieje możliwość zapewnienia sobie wyższego oprocentowania (np. dla nowych środków lub dla konkretnych kwot, które umieścimy na koncie oszczędnościowym)
- wysokość oprocentowania oraz jej zmiany, np. w przeciągu roku lub po zgromadzeniu na koncie odpowiednio wysokiej kwoty
- warunki dodatkowe, związane np. z koniecznością zapewnienia miesięcznego wpływu środków o konkretnej wysokości
Bezpieczny i pewny depozyt
Posiadanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych ma jedną niezaprzeczalną zaletę, jeżeli tylko kwota umieszczona na jednym koncie nie przekracza 100 tysięcy euro. Umieszczając środki na koncie oszczędnościowym, mamy pewność, że w razie upadłości banku zostaną nam one zwrócone, kwoty nieprzekraczające stu tysięcy euro są bowiem objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Jeżeli posiadamy konto wspólne (mające dwóch właścicieli) to kwota objęta gwarancją ulega podwojeniu. Choć obecne oprocentowania nie są ogromne, to zwykle warto trzymać pieniądze na rachunku oszczędnościowym. Przede wszystkim dlatego, że nawet jeśli w danym momencie nie dysponujemy ogromną kwotą, to po umieszczeniu jej na koncie, zacznie ona podlegać oprocentowaniu, pracując na siebie. Ponadto, instytucje bankowe mają obowiązek wypłacania odsetek. Dzięki temu, korzystając z kont oszczędnościowych, zawsze mamy pewność jakiś przychodów, nawet, jeśli stosunkowo niewielkich.
Zakładając konto oszczędnościowe
Zanim zdecydujemy się na otworzenie rachunku, sprawdźmy jak wygląda aktualny ranking kont oszczędnościowych. Oczywiście, pierwsze miejsce nie musi być możliwie najlepszym wyborem z naszego punktu widzenia. Jednak porównanie poszczególnych parametrów i krótkie omówienie konkretnych ofert pozwoli nam na wybranie produktu, jak najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom. Ponieważ obecnie wszystkie liczące się banki oferują swoim klientom możliwość założenia konta oszczędnościowego, to mamy w czym wybierać. Warto pamiętać, że oferty często się zmieniają, przez co również rankingi lokat szybko tracą na aktualności. Dobrze zatem zawsze sprawdzić, kiedy ostatnio był aktualizowany dany ranking kont oszczędnościowych.
Zanim podejmiemy decyzję o otworzeniu danego konta oszczędnościowego, zapoznajmy się dokładnie nie tylko z warunkami, dotyczącymi posiadania konta oszczędnościowego, ale również z tymi, określającymi prowadzenie rachunku osobistego. Może się bowiem okazać, że choć konkretne konto oszczędnościowe spełnia nasze wymagania, to ROR, który będziemy musieli otworzyć, nie będzie się nam już wydawał tak atrakcyjny.
Na koniec warto przypomnieć, że posiadanie konta oszczędnościowego jest jedną z najprostszych form pozwalających na pomnażanie posiadanych środków. Nie jest jednak jedynym sposobem na bezpieczne inwestowanie pieniędzy. Dlatego też warto poszerzać swoją wiedzę z zakresu zarabiania, inwestowania i oszczędzania, tak, aby móc swobodnie i jak najbardziej profitowo dysponować swoimi pieniędzmi.