Prawdopodobnie każdy z nas ma czasem wrażenie, że jego pieniądze w niewyjaśniony sposób znikają. Dzień po wypłacie cieszymy się, patrząc na saldo konta bankowego, które jednak niezwykle szybko pustoszeje. Przez to nie możemy sobie pozwolić na wydatki, które może nie są niezbędne, ale sprawiłyby nam wiele radości. Wystarczy natomiast odrobina chęci i samozaparcia, aby zaoszczędzić znaczne kwoty. Jak oszczędzać pieniądze? Co zrobić, aby zawsze mieć do dyspozycji jakieś oszczędności? Poznaj nasze wskazówki.
Zaplanuj swoje oszczędzanie
Zanim przedstawimy sposoby na to, jak wydawać mniej, zajmiemy się tym, co robić, aby konto bankowe nigdy nie było puste. Najlepszym na to sposobem jest regularne odkładanie pieniędzy. Jednak jak to robić, gdy wciąż mamy nowe wydatki? Jeżeli dobrze wszystko zaplanujesz, sprawa okaże się prostsza niż mogłoby się wydawać. Ustal określoną kwotę lub procent swojego wynagrodzenia, który będziesz odkładał każdego miesiąca. Następnie, za każdym razem gdy otrzymasz swoje wynagrodzenie, prześlij określoną kwotę na konto oszczędnościowe. To nie musi być duża kwota. Regularność odkładania sprawia, że nawet z niewielkich przelewów szybko uzyskasz całkiem przyjemną kwotę. Procent wynagrodzenia, jaki zdecydujesz się oszczędzać, powinien być na tyle niewielki, aby pozostała część pensji bez trudu wystarczyła Ci na obowiązkowe wydatki oraz przeżycie całego miesiąca. W ten sposób nawet nie poczujesz, że część wynagrodzenia znika z Twojego konta bieżącego, natomiast po pewnym czasie będziesz się cieszył imponującymi oszczędnościami.
Cel oszczędzania
Twoim celem oszczędzania może być po prostu zabezpieczenie finansowe. Możesz ustalić określoną wysokość salda na koncie oszczędnościowym, a następnie dokładać starań, aby kwota nigdy nie była niższa. Kiedy osiągniesz określone saldo, jednak dalej chcesz oszczędzać, ustalaj sobie kolejne cele. Mogą to być kwoty, które chciałbyś uzbierać, ale też wydatki, o których marzysz. Wakacje, samochód, nowy telefon czy cokolwiek by to nie było, jasno postawiony cel motywuje do oszczędzania.
Zakupy z głową
Odpowiednie podejście do dokonywania zakupów może nam zapewnić nawet kilkadziesiąt procent oszczędności miesięcznie. Mowa tutaj zarówno o codziennych zakupach w supermarkecie, jak i o zakupach, które dokonuje się mniej regularnie. Kierując się poniższymi zasadami, uda Ci się robić kompletne zakupy, wydając mniej:
- rób listę zakupów
- nie kupuj za dużo
- szukaj promocji i wyprzedaży
- kupuj z wyprzedzeniem
Lista zakupów i ograniczenie ilości produktów
Pierwsze dwa punkty są ze sobą ściśle związanie. Lista zakupów, jak i ograniczenie ilości produktów wiążą się bezpośrednio z planowaniem zakupów. Warto przygotować listę, aby nie kupować produktów, które są Ci zbędne. Rozmaite chwyty marketingowe stosowane przez sprzedawców sprawiają, że często podczas wizyty w sklepie kupujemy więcej, niż tak naprawdę potrzebujemy i chcemy. W danej chwili bowiem wydaje nam się, że eksponowany produkt jest nam niezbędny, choć w rzeczywistości nie jest to prawdą. Warto przygotować listę zakupów i ściśle się jej trzymać, aby nie wydawać pieniędzy na niepotrzebne produkty.
Ponadto, podczas wizyty w supermarkecie zastanówmy się, ile potrzebujemy jedzenia. Rozplanujmy to i spiszmy produkty na wspomnianej liście. W ten sposób uda się uniknąć sytuacji, w której dużą część zakupionych produktów zostanie wyrzucona do kosza. Dane wskazują, że wbrew pozorom najwięcej jedzenia wcale nie wyrzucają sklepy czy restauracje, ale konsumenci.
Szukaj promocji i wyprzedaży
Bardzo często ten sam produkt jest dostępny w wielu sklepach w bardzo różnych cenach. Dotyczy to jedzenia, elektroniki, ubrań oraz produktów z wielu innych kategorii. Zatem przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić ceny w różnych miejscach. Dzisiaj możesz to zrobić bardzo łatwo dzięki porównywarkom cen w internecie. Wystarczy, że wpiszesz nazwę produktu, a w mgnieniu oka wyświetlą Ci się najniższe ceny w sklepach stacjonarnych i internetowych.
Kupuj z wyprzedzeniem
Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać pieniądze, pamiętaj, że czasem jest to możliwe niejako poprzez wydawanie. Po prostu często warto kupować rzeczy z wyprzedzeniem, aby w przyszłości nie trafić na wyższe ceny. Przykładowo, w okresie przedświątecznym rosną ceny w zasadzie wszystkich rzeczy, które mogą stanowić bożonarodzeniowe prezenty. Może zatem lepiej kupić prezenty kilka miesięcy wcześniej? Planujesz kupić nową kurtkę zimową lub płaszcz? Nie czekaj do jesieni, ponieważ wtedy ceny będą wysokie. Dokonaj zakupu wiosną lub latem, a sporo zaoszczędzisz. Podobnych przykładów jest naprawdę mnóstwo.
Jak oszczędzać pieniądze na rozsądnym transporcie?
Zastanawiając się, jak oszczędzać pieniądze, koniecznie powinieneś przyjrzeć się temu, ile wydajesz na transport. Samochód zawsze pochłania znaczne koszty, jednak można je nieco ograniczyć. Przede wszystkim kupując pojazd, zwróć uwagę, jakie jest jego spalanie. Jest to kwestia kluczowa. Jeżeli regularnie pokonujesz dalekie trasy, rozważ instalację LPG. Montaż jest kosztowny, ale w dłuższej perspektywie czasu daje wymierne korzyści.
Niezależnie od tego, jakim samochodem się poruszasz, to ile będziesz wydawał na paliwo w dużej mierze zależy również od Ciebie. Ekonomiczna jazda, bez nagłego przyspieszania, ze względnie stałą prędkością, zapewnia spore oszczędności, dzięki mniejszemu spalaniu. Oczywiście, w warunkach miejskich ekonomiczna jazda jest mocno utrudniona. Może zatem warto przesiąść się do komunikacji miejskiej? Ze względu na korki uliczne, przemieszczanie się środkami komunikacji miejskiej bywa szybsze, a także wygodniejsze, ponieważ znalezienie miejsca parkingowego w centrum miasta wielokrotnie graniczy z cudem. Przede wszystkim jednak, podróżowanie metrem, tramwajami czy autobusami jest zdecydowanie tańsze.
Wspólne przejazdy
W ostatnich latach rozwija się tzw. carpooling. Chodzi tutaj o dzielenie się kosztami transportu. Jeżeli kilka osób ma ten sam lub podobny cel podróży, po co jechać osobnymi samochodami? Wspólne przejazdy to oszczędność pieniędzy i korzyść dla środowiska. Dzisiaj możesz korzystać z wielu aplikacji łączących kierowców i pasażerów. Jednak carpooling to również rozwiązanie, które możesz stosować bez korzystania z żadnych aplikacji. Jeśli do pracy dojeżdżasz samochodem, porozmawiaj z innymi pracownikami, którzy mieszkają nieopodal. Wspólne dzielenie podróży zapewni Wam oszczędność, a dodatkowo wzmocni więzi ze współpracownikami.
Rozsądnie korzystaj z mediów domowych
Prąd, ogrzewanie czy woda to media stałe, za które każdy z nas regularnie opłaca rachunki. Czasami dochodzą jeszcze inne opłaty, na przykład za gaz. O tym, jakie będą wysokości rachunków, decyduje zużycie mediów. Często beztrosko korzystamy z mediów, nie wyłączając sprzętów elektronicznych, kiedy ich nie używamy, czy też wylewając zdecydowanie zbyt dużo wody, niż jest nam potrzebne. Natomiast tak proste czynności, jak delikatne przykręcenie ogrzewania, zakręcenie wody podczas mycia zębów czy wyłączenie telewizora przed zaśnięciem mogą skutkować rachunkami niższymi o nawet kilkanaście procent.
Optymalizacja urządzeń domowych
Wiele osób zwleka z zakupem nowej pralki czy lodówki, gdyż to duży wydatek. W rzeczywistości jednak zwykle im szybciej dokonamy takiego zakupu, tym więcej zaoszczędzimy. Starsze urządzenia pobierają dużo energii, przez co rosną nasze rachunki za prąd. Nowe urządzenia należą do wysokich klas energetycznych, między innymi ze względu na wymogi Unii Europejskiej nakazujące oszczędność energii elektrycznej. Chcesz zaoszczędzić nieco więcej wody? Kup zmywarkę i przestań myć naczynia ręcznie. Podczas ręcznego mycia, nawet bardzo uważnego i oszczędnego, marnuje się mnóstwo wody. Warto również zainwestować w urządzenia wyposażone w system, który sam je wyłącza po okresie bezczynności. Powyżej wymienione to tylko niektóre ze sposobów na optymalizację pracy sprzętów domowych.
Korzystaj ze zniżek
Sprzedawcy i usługodawcy bardzo chętnie wykorzystują rabaty w swoim marketingu. Chcą przyciągać nowych klientów oraz utrzymywać stałych, oferując im zniżki. Dlaczego z nich nie skorzystać? Ilość rabatów jest tak ogromna, że możesz z nich korzystać w zasadzie każdego dnia. Zapisuj się na newslettery, gdyż zwykle wiąże się to z przynależnością do klubu i zniżkami na zakupy. Jeżeli regularnie robisz zakupy w danym sklepie, chodzisz do tego samego fryzjera czy też tankujesz na tej samej stacji, przystąp do programu partnerskiego. Otrzymasz za to zniżkę lub nawet darmową usługę. Dzisiaj coraz więcej sklepów tworzy własne aplikacje na smartfony. Warto je instalować, ponieważ dzięki nim zyskasz dostęp do ukrytych promocji oraz zbierzesz punkty wymieniane na pieniądze lub nagrody.
Naprawiaj, zamiast wymieniać
Żyjemy w czasach, w których przyjęło się, że lepiej kupić nowy sprzęt, zamiast naprawiać stary. Często jednak naprawa okazuje się bardzo opłacalna. Zamiast od razu kupować nowy zegarek, gdy stary przestanie chodzić, lepiej zapytać zegarmistrza, ile kosztowałaby naprawa. To samo dotyczy wszelkich sprzętów AGD i RTV oraz urządzeń elektronicznych. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze warto naprawiać sprzęty. Czasami koszty naprawy są po prostu zbyt wysokie, a przywrócenie urządzeniu dawnej świetności jest niemożliwe. W takim przypadku lepiej kupić nowy sprzęt.
Kupuj sprzęt najwyższej jakości
Jednorazowa oszczędność przeważnie po pewnym czasie okazuje się nieopłacalna. Kupując tanio, powinniśmy się bowiem liczyć z niską jakością produktów. Dlatego też, zwłaszcza gdy decydujemy się na zakup wartościowych sprzętów, powinniśmy dopilnować ich jakości. Czasami lepiej zapłacić więcej, aby cieszyć się dobrym sprzętem, który nie zawiedzie nas przez wiele lat. Dokonując większego zakupu, np. telewizora, komputera czy lodówki, pamiętaj o następujących kwestiach:
- Kupuj sprzęt z długą gwarancją. Jeżeli ulegnie awarii, będziesz mógł wymienić urządzenie na nowe
- Sprawdź renomę producenta, upewniając się, że produkuje on wysokiej jakości urządzenia.
- Dokonuj zakupów w zaufanych sklepach, co da Ci pewność w kwestii oryginalności produktów.
Oszczędność podczas remontu
Remonty są absolutnie nieuniknione. Wyposażenie mieszkania ulega naturalnej eksploatacji, przez co konieczna jest jego regularna wymiana. Jeśli chcemy, aby wnętrze wyglądało schludnie, powinniśmy także regularnie malować ściany i sufity. Co pewien czas trzeba również wymieniać posadzki. To wszystko generuje koszty, na które składają się przede wszystkim:
- zakup materiałów
- wynagrodzenie dla ekipy remontowej
Z pewnością nie warto oszczędzać na zakupie materiałów budowlanych. Konsekwencją tego może być bowiem konieczność szybszego przeprowadzenia kolejnego remontu. Lepiej wydać więcej, aby kupić najlepsze możliwe materiały. Jednak kwestia wynajmu ekipy remontowej wygląda już nieco inaczej. Niekoniecznie najdroższa ekipa jest tą najlepsza. Warto zrobić solidne rozeznanie, poczytać opinie w internecie, zapytać znajomych i spotkać się z kilkoma ekipami. Pozwoli to wynająć solidnych fachowców w rozsądnej cenie. Natomiast jeżeli niektóre prace potrafisz wykonać samodzielnie, śmiało się na to zdecyduj. Samodzielny remont zawsze okazuje się najbardziej oszczędnym rozwiązaniem.
Jak oszczędzać pieniądze dzięki produktom bankowym?
Dzisiaj, przy bardzo dużej konkurencji, nie trudno znaleźć konto bankowe, które prowadzone jest za darmo. Banki oferują również karty płatnicze, za które nie trzeba płacić pod warunkiem wykonywania obrotów w odpowiedniej wysokości. Jednak wiele osób nie daje sobie z tego sprawy, bądź nawet nie zauważa, że każdego miesiąca bank pobiera od nich opłaty. Warto to sprawdzić i w razie potrzeby zmienić bank. To podstawowa sprawa w kwestii oszczędzania na produktach bankowych. Jednak to nie jedyny sposób na to, jak je wykorzystać.
Zyskowna karta kredytowa
Niektórzy boją się kart kredytowych i w żadnym razie się na nie nie decydują. W rzeczywistości natomiast karta kredytowa może być bardzo wygodnym rozwiązaniem. Jeśli będziesz ją odpowiednio wykorzystywał, nie tylko nic nie zapłacisz, ale nawet możesz zarobić. Banki oferują tzw. okresy bezodsetkowe, które zwykle wynoszą niecałe 60 dni. Spłata zadłużenia w tym czasie oznacza brak jakichkolwiek odsetek, czyli przez niemal 2 miesiące możesz korzystać z dodatkowych środków, nie ponosząc żadnych kosztów. Niewątpliwie jest to wygodne, ale gdzie tu zarobek? Korzystaj na co dzień ze środków na karcie kredytowej aż do czasu jej spłaty. Wszystkie pieniądze, które otrzymasz w tym czasie, np. z tytułu wynagrodzenia za pracę, przelewaj na konto oszczędnościowe lub lokatę. W ten sposób pieniądze będą na siebie pracowały i przy wpływach rzędu kilku tysięcy miesięcznie przez rok zyskasz nawet kilkaset złotych.
Konta oszczędnościowe i lokaty
Pamiętaj, że pieniądze znajdujące się na klasycznym rachunku ROR nie zarabiają. Co gorsza, tracą na wartości ze względu na inflację. Dlatego też, jeśli odkładasz stałe kwoty czy po protu posiadasz pewną sumę, której aktualnie nie planujesz wydawać, przelej ją na rachunek oszczędnościowy lub lokatę. W ten sposób zyskasz nawet do 4% w skali roku. Konta oszczędnościowe umożliwiają wypłatę środków w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Czasami jednak liczba możliwych wypłat w miesiącu jest ograniczona. Wypłata środków z lokaty oznacza natomiast utratę odsetek. Niemniej jednak oferty banków w kwestii lokat są bardzo elastyczne. Do dyspozycji masz lokaty na różne okresy, od miesiąca do kilku lat.
Zdrowy styl życia i profilaktyka zdrowotna
Odpowiedzi na pytanie, jak oszczędzać pieniądze, nie zawsze są oczywiste. W jaki sposób pomaga w tym zdrowy tryb życia? Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko występowania chorób, co przekłada się na rzadsze wizyty u lekarzy i mniejsze wydatki na badania oraz lekarstwa. Warto zatem dobrze się odżywiać oraz regularnie ćwiczyć. Niewiele wysiłku trzeba również, aby unikać zwykłych przeziębień. Nawet tak niegroźne i krótkie choroby generują koszty, których przecież łatwo można uniknąć, zakładając szalik czy czapkę.
Kontroluj stan swojego zdrowia
Leczenie chorób przeważnie jest kosztowne. W wielu przypadkach nie wystarczą wizyty u lekarzy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Ponadto, nie wszystkie leki są refundowane, płacić trzeba również za badania. Szczególnie kosztowne są naprawy zębów, które jednorazowo mogą pochłaniać kilkaset złotych lub nawet więcej. Profilaktyka natomiast jest zdecydowanie tańsza, a często darmowa. Warto odwiedzać lekarzy, aby sprawdzali regularnie czy z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku. Przegląd dentystyczny wielu stomatologów wykonuje darmowo lub za symboliczną opłatą, natomiast naprawa wcześnie wykrytego problemu jest prostsza i kosztuje mniej niż wielomiesięczne leczenie kanałowe.
Jak nie przepłacić za wakacje?
Każdemu należy się wypoczynek, dlatego nie warto rezygnować z zakupu wakacji. Jednak po co za nie przepłacać? Kiedy planujesz wakacje, porównaj oferty kilku biur podróży. Być może warto zrezygnować z kilku zbędnych, ale drogich udogodnień? Oszczędnością może się również okazać zorganizowanie wakacji na własną rękę, bez udziału biura podróży. Obecnie kupno biletów lotniczych i rezerwacja noclegu to bardzo proste zadania. Pamiętaj również, że rezerwacje dokonywane z wyprzedzeniem zwykle są tańsze. Dotyczy to zarówno noclegów, jak i biletów transportowych oraz wszelkich atrakcji. Biura podróży natomiast posiadają tak zwane oferty First Minute. W ten sposób możesz wykupić wakacje, na które wybierzesz się dopiero po upływie roku. Alternatywą jest wręcz przeciwne rozwiązanie, a mianowicie oferty Last Minute. Zakup wakacji na kilka dni przed planowanym wyjazdem bywa jednak kłopotliwy. Nie sposób bowiem zaplanować urlop w pracy, ponadto, nigdy nie można mieć pewności, że pojawi się oferta wyjazdu w wymarzone miejsce.
Wakacje poza sezonem
Jeżeli wakacje planujesz zagranicą, w ciepłych krajach, nie musisz wyjeżdżać w lipcu czy w sierpniu. Równie dobrze możesz się wybrać na wakacje poza sezonem, kiedy ceny są zdecydowanie niższe. Rozwiązanie tego rodzaju ma szereg zalet. Z pewnością poza okresem wakacyjnym o wiele łatwiej będzie Ci dostać urlop w pracy. Ponadto, uciekniesz od niskich temperatur i opadów, charakterystycznych dla polskiej jesieni czy zimy.
Nie bój się zamienników
Żyjemy w czasach dobrobytu, w których możemy przebierać w produktach. Często identyczne lub podobne produkty oferuje wielu różnych producentów. Dotyczy to w zasadzie każdego obszaru handlu, od produktów spożywczych, przez elektronikę i ubrania, po lekarstwa. Często produkty niemal identyczne znacząco różnią się pod względem ceny. Napój o tym samym składzie czy telefon z tymi samymi podzespołami może być droższy od produktów konkurencji nawet o kilkadziesiąt, a w skrajnych przypadkach o kilkaset procent. Wszystko tylko i wyłącznie ze względu na bardziej rozpoznawalną i renomowaną markę. Warto pamiętać o tym równie w aptece. Wiele osób odmawia zamiany leku z recepty na tańszy zamiennik. W rzeczywistości jednak nie ma się czego obawiać. Jeżeli farmaceuta proponuje zamianę, oznacza to, że zamiennik posiada identyczny skład oraz został odpowiednio przebadany i posiada wszelkie niezbędne atesty świadczące o jego skuteczności i bezpieczeństwie.
Sposobów na oszczędzanie jest mnóstwo. Niektóre z nich wymagają pewnego wysiłku, a inne są bardzo proste. Ostatecznie wszystko sprowadza się głównie do wyrobienia sobie dobrych nawyków. Warto zacząć nad nimi pracować jak najszybciej, bo przecież im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym więcej zyskasz.