14.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościZa wakacje zapłać z escrow

Za wakacje zapłać z escrow

Za wakacje zapłać z escrow Ostatnie bankructwa biur podróży, znacznie obniżyły zaufanie klientów do touroperatorów. Nic dziwnego, że klienci szukają sposobów na zabezpieczenie wpłaconych a konto wakacyjnego wyjazdu środków.

Jedną z dostępnych metod zabezpieczenia gotówki, jest uregulowanie płatności za pośrednictwem karty płatniczej (debetowej, kredytowej bądź przedpłaconej) i przysługująca w ramach zawieranych tym sposobem transakcji, usługa chargeback tzw. obciążenie zwrotne, które pozwala na odzyskanie gotówki za niedostarczony przez sprzedawcę towar bądź usługę. (Więcej o chrageback przeczytasz w artykule Upadłość touroperatora. Jak odzyskać odszkodowanie?).

Inny sposób na zagwarantowanie sobie zwrotu gotówki w razie niedopełnienia przez touroperatora warunków umowy, jest skorzystanie z rachunku powierniczego escorw.

Jak działa rachunek typu escrow? Pomiędzy kupującym a sprzedającym, pośredniczy trzeci podmiot (instytucja obsługująca rachunek) , który pełni rolę arbitra, zabezpieczającego kwotę transakcji do czasu realizacji umowy.

Escrow zabezpiecza interesy obu stron. Sprzedający ma pewność, że jeśli dopełni warunków umowy, otrzyma zapłatę. Klient z kolei w razie, gdy oferujący produkt/usługę nie dopełni zobowiązania, ma zagwarantowany zwrot gotówki.

Założenie rachunku escrow jest następujące – przelew, zabezpieczonej kwoty, może zostać uruchomiony, jedynie z woli obu stron kontraktu. Przelew uruchomiony zostaje, gdy następuje akceptacja kontraktu przez obie jej strony, bądź w określonym dniu i godzinie (np.: ustalamy w umowie datę przelewu na dzień naszego powrotu z wakacji i wówczas, jeśli nie wniesiemy żadnych zastrzeżeń, biuro podróży, otrzyma zapłatę automatycznie po zakończonej przez nas podróży), bądź też uruchamia go autoryzacja transakcji wykonana przez klienta.

W 2010 roku nowelizacja ustawy o usługach turystycznych wprowadziła rachunek escorw, jaką jedną z dostępnych form płatności. Obowiązkowo ten sposób płatności powinny oferować klientom biura podróży organizujące wypoczynek jedynie na terenie kraju. Touroperatorzy jednak niechętnie sięgają po tą formę zapłaty, wymusza bowiem on na nich dysponowanie środkami na pokrycie kosztów bieżącej działalności biura oraz płatności , a o to w branży turystycznej coraz trudniej.

Rachunki typu escrow szczególnie popularne są wśród przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy prowadzą wymianę handlową z zagranicznymi partnerami. Nic więc dziwnego, że banki ofertę rachunków powierniczych kierują głównie do właścicieli firm. Rachunki escrow przedsiębiorcom oferuje, m.in.: ING Bank Śląski, Reiffaisen Bank czy Kredyt Bank. Klienci indywidualni zwłaszcza, jeśli dokonują niewielu transakcji na niewysokie kwoty, mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej oferty rachunków powierniczych. Ciekawą propozycję z myślą o nich przygotowała platforma Trejdoo. (Więcej o Trejdoo przeczytasz w Zamiast banku czy kantora, Trejdoo).