23.6 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaAktualnościUbezpieczenie zdrowotne czy abonament medyczny

Ubezpieczenie zdrowotne czy abonament medyczny

Ubezpieczenie zdrowotne czy abonament medycznyTowarzystwa ubezpieczeniowe mają w swoim asortymencie ubezpieczenie zdrowotne, które jest produktem podobnym, a niekiedy nawet tożsamym do abonamentów medycznych, oferowanych przez prywatne kliniki. Oba produkty dają ochronę zdrowia i wszechstronną pomoc medyczną klientowi. Mogą różnić się jednak poziomem usług, miejscem ich wykonywania oraz oczywiście zakresem.

Trudno powiedzieć, czy lepiej dla klienta będzie wybrać ubezpieczenie zdrowotne, kupowane w ubezpieczalni, czy też lepiej udać się do firmy abonamentowej i w niej wykupić ubezpieczenie. Firmy abonamentowe oferują szeroki zakres usług, ale nie zawsze dysponują na przykład opieką szpitalną. Dysponują tylko kilkoma placówkami szpitalnymi, zlokalizowanymi w dużych miastach takich jak Warszawa. Pod względem opieki szpitalnej, lepiej więc będzie wybrać polisę ubezpieczenia zdrowotnego. Zapewni ona nam miejsce w prywatnej klinice albo też w państwowym szpitalu, ale nie będziemy musieli na nie czekać.

Prywatna opieka zdrowotna niestety kosztuje. Jeśli klient będzie chciał zaoszczędzić na wykupie polisy zdrowotnej, powinien wykupić abonament medyczny. Firmy abonamentowe są w stanie zaoferować lepszą cenę polisy, niż ubezpieczalnie. Jeszcze do niedawna abonamenty medyczne miały dużą przewagę nad polisami ubezpieczeniowymi z uwagi na to, że nie wchodziły w zakres wynagrodzenia pracowniczego. Jeśli pracodawca oddawał swoim pracownikom do dyspozycji abonament medyczny, nie płacił od niego podatku dochodowego i nie wliczał go do podstawy wyliczania składek na ZUS. Dziś zarówno w przypadku ubezpieczeń zdrowotnych, jak i abonamentów medycznych mamy do czynienia z podobną sytuacją. Mianowicie, w obu przypadkach konieczne jest opłacenie podatków oraz składek do ZUS.

Polacy wydają coraz więcej pieniędzy na prywatną opiekę zdrowotną. Czynią w ten sposób głównie pracodawcy, którzy chcą zapewnić właściwą opiekę swoim pracownikom w obliczu choroby lub wypadku. Publiczna służba zdrowia nie jest w stanie zaoferować takiego zakresu usług, jak prywatne ubezpieczenie. Często pacjenci muszą oczekiwać w kolejce na wizytę u specjalisty czy na zabieg. Wszystko to trwa bardzo długo, przez co cierpią sami chorzy. Abonamenty medyczne i ubezpieczenia zdrowotne są w stanie zmienić tą sytuację, ale wciąż są one zbyt mało popularne w Polsce.

Jeśli klientom zależy na wszechstronności usług i gwarantowanej opiece szpitalnej, powinni wybrać ubezpieczenie zdrowotne. W innym przypadku warto pokusić się o wykupienie abonamentu medycznego w prywatnej klinice.

Więcej o ubezpieczeniach przeczytasz w artykule “Bądź zdrów” od Avivy.
Aktualną ofertę ubezpieczeń znajdziesz w dziale w Ubezpieczenia.