16.4 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościM-portfle czyli zapłacisz komórką

M-portfle czyli zapłacisz komórką

M-portfle czyli zapłacisz komórkąJuż we wrześniu pierwsi klienci T-mobile będą mogli zostawić portfele w domu. Operator planuje wprowadzić nową usługę tzw. mobilny portfel czyli możliwość płacenia za produkty i usługi telefonem komórkowym.

Nie będzie to aplikacja, ani elektroniczny e-wallet na wzór PayU czy PayPal, ale najprawdopodobniej tak zaprojektowany telefon komórkowy i karta SIM z wbudowanym modułem NFC, aby umożliwić klientom dokonanie transakcji w systemie zbliżeniowym.

Polska będzie pierwszym europejskim krajem, w którym Deutsche Telcom (właściciel T-mobile) przetestuje nowe rozwiązanie. Dlaczego akurat Polska? Posiadamy jedną z najbardziej rozwiniętych w Europie sieci terminali zbliżeniowych. Pod koniec czerwca 2011 roku tego typu terminali było w naszym kraju przeszło 80 tys., zlokalizowanych nie tylko w dużych centrach handlowych, sieciowych butikach, ale również w zwykłych osiedlowych sklepach. Z szacunków organizacji VISA wynika, że ich liczba w 2015 roku może wynieść nawet 200 tys.

Dla porównania sieć terminali zbliżeniowych w Niemczech liczy zaledwie 1 tys. urządzeń. W macierzystym, kraju DT, m-portfel wprowadzony zostanie dopiero w 2013 roku.

Mobilne płatności dla użytkowników sieci T-mobile dostępne będą w Polsce od września. Aby skorzystać z usługi, będzie trzeba posiadać telefon przystosowany do transakcji zbliżeniowych oraz specjalną kartę SIM. Zintegrowany z nią moduł NFC, pozwoli na gromadzenie wszelkich danych niezbędnych do przeprowadzenia transakcji – danych kart płatniczych, kredytowych oraz rabatowych. To właśnie moduł NFC odpowiada za „komunikację” telefonu z terminalem.

Jak będzie przebiegała sama transakcja? Podobnie jak płatność dokonywana zwykłą kartą zbliżeniową. Wystarczy, że przybliżymy telefon do terminalu, a następnie wybierzemy kartę płatniczą oraz lojalnościową, z której chcemy skorzystać (usługa umożliwi zintegrowanie kart lojalnościowych, dzięki czemu nie będziemy musieli nosić przy sobie pliku „plastików” uprawniających nas do skorzystania z rabatu). Podobnie jak w przypadku kart bezstykowych, płatności na kwotę do 50 PLN, dokonamy bez podania PIN-u, pozostałe będą wymagały jego użycia.

Korzyści płynące z korzystania z mobilnych płatności? Możliwość zintegrowania kart płatniczych, kredytowych oraz lojalnościowych. Zamiast portfela wypchanego „plastikami”, wystarczy nosić ze sobą telefon komórkowy. Czy m-portfele wyprą tradycyjne płatności? Ponoć, aż 56 proc. ludzi nie pamięta o umyciu rano przed wyjściem z domu zębów, ale aż 77 proc. zawsze pamięta o zabraniu ze sobą telefonu.

Deutsche Telecom we współpracy z MasterCrad zamierza wyposażyć w m-portfele aż 90 mln Europejczyków. Polacy idą na pierwszy ogień.

Przeczytaj także E-pieniądze w e-portfelu.