16.4 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościKto płaci za kierowców niewykupujących ubezpieczeń OC?

Kto płaci za kierowców niewykupujących ubezpieczeń OC?

Kto płaci za kierowców niewykupujących ubezpieczeń OC?W naszym kraju istnieje prawny wymóg posiadania przez wszystkich właścicieli pojazdów rejestrowanych w Polsce, polisy odpowiedzialności cywilnej. Każdy kierowca musi więc, chcąc nie chcąc, wykupić dla swojego auta ubezpieczenie OC. Nie wszyscy właściciele samochodów dopełniają tego obowiązku, w wyniku czego część pojazdów poruszających się po drogach, nie ma ubezpieczenia. Szacuje się, że takich pojazdów może być w Polsce nawet 200 tys.

Kto płaci za nierzetelnych kierowców? Otóż, obowiązek wypłaty odszkodowań dla poszkodowanych w wypadkach, w których sprawca albo zbiegł, albo też nie posiadał ważnej polisy ubezpieczenia OC, odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jego rok roczne koszty wykonywania ustawowej działalności wzrastają, wynosząc już ponad 50 mln zł.

Nieubezpieczeni kierowcy są zmorą dla Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Za każdym razem, gdy któryś z nich spowoduje wypadek i ktoś lub coś w nim ucierpi, ubywa środków finansowych z Funduszu. Tylko w 2011 roku nieubezpieczeni kierowcy spowodowali na polskich drogach aż 3,2 tys. wypadków. Rok wcześniej było ich o 38% mniej. Do tej sumy należy doliczyć jeszcze 1 tys. wypadków, w których co prawda kierowca mógł mieć wykupioną polisę OC, ale nigdy się tego nie dowiemy, ponieważ zbiegł z miejsca wypadku. W takim przypadku również to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny bierze na siebie obowiązek wypłaty odszkodowania poszkodowanym.

Generalnie, należy powiedzieć, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokrywa ze swoich środków wszystkie odszkodowania i zadośćuczynienia dla poszkodowanych w wypadkach spowodowanych przez niezidentyfikowanego sprawcę lub sprawcę nieubezpieczonego.

Skąd czerpie on środki? Otóż, zdecydowana większość z nich pochodzi od uczciwych kierowców, którzy co roku wykupują dla swoich pojazdów polisę odpowiedzialności cywilnej. Składki ubezpieczycieli, które są czerpane z części zebranych od kierowców za polisy, zasilają budżet Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W 2011 roku ubezpieczalnie z tego tytułu przekazały do Funduszu pulę środków opiewającą na 89 mln zł. To nie wszystkie źródła dokapitalizowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Oprócz składek płynących z Towarzystw Ubezpieczeniowych, czerpie on środki z kar nakładanych na kierowców za brak ubezpieczenia OC oraz ze zwrotów od nieubezpieczonych kierowców za wypłacone przez Fundusz odszkodowania.

Więcej o wypłatach z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przeczytasz tutaj. Aktualną ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziesz w dziale Ubezpieczenia.