19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościWypłaty z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Wypłaty z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Wypłaty z Ubezpieczeniowego Funduszu GwarancyjnegoZadaniem, jakie ma spełniać Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, jest zapewnienie odszkodowań pieniężnych dla ofiar wypadków nieubezpieczonych pojazdów. O ile wedle obowiązującego w Polsce prawa, każdy rejestrowany w kraju pojazd musi posiadać polisę OC, o tyle nie każdy kierowca podporządkowuje się tym wytycznym. Stąd też zdarza się, że w wyniku wypadku lub kolizji, poszkodowani nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowań z polisy OC sprawcy, jako że taka w ogóle nie istnieje.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prowadzi swoją działalność od 1990 roku. W jego statusie znalazł się zakres działań, jakie podejmuje na co dzień. Nie tylko wypłaca on odszkodowania dla ofiar wypadków drogowych, ale i wówczas, gdy sprawca wypadku, niekoniecznie samochodowego, nie miał polisy OC lub uciekł z miejsca zdarzenia. Jednocześnie, w gestii Funduszu leży nakładanie kar na kierowców za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC, pomimo istnienia takiego obowiązków. UFG kontroluje kierowców oraz prowadzi Ośrodek Informacyjny UFG, będący administratorem bazy danych w Polsce dotyczącej ubezpieczeń. Znajdują się w niej dane o ubezpieczeniach OC i AC wraz z informacjami o odszkodowaniach, jakie zostały wypłacone ofiarom wypadków z tych właśnie polis.

Tylko w ubiegłym roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wypłacił kwotę prawie 53 mln zł ofiarom wypadków drogowych z udziałem nieubezpieczonych. Jednocześnie, suma ta po części została wydana na odszkodowania dla osób, które zostały poszkodowane przez niezidentyfikowanych sprawców. Do tego należy doliczyć 4,6 mln zł, które Fundusz zapłacił w ramach rent wynikających z polis OC, komunikacyjnych i rolnych.

Wzrasta liczba szkód i osób poszkodowanych, jakie zgłaszają się do UFG o wypłatę odszkodowania bądź rent, ponieważ nie mogą tego dokonać z polisy sprawcy wypadku. W 2010 roku kwota wypłaty odszkodowań z Funduszu była o 5% mniejsza niż w 2011 roku. Na przestrzeni tychże lat wzrosła o 30% łączna liczba szkód zgłoszonych do Funduszu. W 2011 roku było ich już 4,2 tys., z czego 3,2 tys. zgłoszeń dotyczyło szkód spowodowanych przez nieubezpieczonych sprawców wypadków drogowych.

Tendencję wzrostową w kwocie odszkodowań i ich liczbie widać również w pierwszym półroczu 2012 roku. Funduszu spodziewa się, że w całym roku bieżącym będzie ich znacznie więcej – zarówno pod względem ilościowym, jak i wartościowy. W pierwszych miesiącach tego roku UFG zauważył zwiększenie wartości wypłaconych odszkodowań. W ciągu tylko pierwszych 3 miesięcy 2012 roku z Funduszu wypłacono ponad 20 mln zł na odszkodowania. W analogicznym okresie poprzedniego roku było to 13 mln zł.

Aktualną ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziesz tutaj.