5 C
Warszawa
piątek, 15 listopada, 2024
Strona głównaPoradnikiZaciągasz kredyt? Negocjuj jego warunki!

Zaciągasz kredyt? Negocjuj jego warunki!

Szukając najlepszego kredytu większość kredytobiorców przegląda setki ofert bankowych. Jeśli już zdecydujemy się na jedną z nich, to i tak zwykle mamy szansę negocjowania warunków kredytowych, nie tylko w przypadku kredytów hipotecznych, ale również wówczas, gdy ubiegamy się o szybki kredyt gotówkowy. Jako klienci nie jesteśmy skazani na narzucone nam warunki. Banki są w pełni świadome tego, że jeśli warunki kredytowania nie będą odpowiadały kredytobiorcy, znajdzie bank, który skłonny będzie do pewnych ustępstw na jego korzyść. Bank chcąc zatrzymać klienta powinien przystąpić do negocjacji kredytowych.
Pożyczki gotówkowe tylko w nielicznych przypadkach rzeczywiście podlegają negocjacjom, ale już kredyty hipoteczne i ich warunki jak najbardziej mogą być negocjowane. Powodem takiej sytuacji jest to, że kredyty gotówkowe na ogół są pożyczane na niskie kwoty, na krótki okres czasu i z tego względu oferty banków nie podlegają negocjacjom z klientem.
Najlepsze warunki kredytowania niezmiennie można wynegocjować w dotychczasowym banku klienta. Jeśli ma on w danej instytucji konto bankowe, czy oszczędnościowe, od razu otrzyma lepszą ofertę niż nowy klient, który przyszedł do banku wprost z ulicy. Najczęściej udogodnienia w takich razach dotyczą uproszczenia procesu kredytowania, obniżenia prowizji kredytowej, czy też skrócenia czasu oczekiwania na wypłatę środków finansowych.
Klient może spróbować wynegocjować w banku niższą, bardziej korzystną dla siebie marżę kredytową i prowizję za przystąpienie do kredytu. Skutkiem tego, może wydatnie obniżyć obciążające go koszty kredytowe, z oprocentowaniem zobowiązania na czele. Błędnym jest twierdzenie, że wszystkie zapisy umowy kredytowej można zmienić w taki sposób, jak życzy sobie tego klient. Niektóre z nich nie są narzucone bowiem przez sam bank, ale obowiązujące przepisy prawa. Do nienegocjowanych warunków zawartych w umowie kredytowej i w ofertach zalicza się zasady odstąpienia od kredytu, zasady wcześniejszej jego spłaty oraz informacje dotyczące Bankowego Tytułu Egzekucyjnego.
Najłatwiej lepsze warunki kredytowania będzie klientowi wynegocjować z bankiem, do którego zdecyduje się na przykład przenieść konto osobiste i zadeklaruje regularny wpływ na rachunek swojego wynagrodzenia. Atutem w rękach klienta podczas negocjacji z bankiem jest też wniosek o kartę kredytową razem z wnioskiem o pożyczkę gotówkową.
Banki są najbardziej skłonne do pewnych ustępstw w zakresie warunków kredytowania przy wysokich kredytach, zwłaszcza hipotecznych, gdzie ryzyko banku ograniczone jest do minimum dzięki ustanowieniu hipoteki na nieruchomości. Lepszą pozycję negocjacyjną klient będzie posiadał, jeśli będzie dysponował wysokim wkładem własnym.