26.4 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaPoradnikiUrlop wychowawczy - korzystne zmiany dla rodziców

Urlop wychowawczy – korzystne zmiany dla rodziców

Urlop wychowawczy to bardzo dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą samodzielnie zając się dzieckiem i zadbać o jego odpowiednie wychowanie oraz rozwój. O urlop wychowawczy może ubiegać się zarówno matka, jak i ojciec lub opiekun prawny małoletniego. Co roku są wprowadzane pewne zmiany, jakiś czas temu czas urlop został wydłużony, co więcej rodzice mogą z niego skorzystać wspólnie.

Do wykorzystania zanim dziecko skończy 6 lat

Jeżeli chcemy skorzystać z urlopu wychowawczego, warto wied2zieć, że jest przyznawany wyłącznie do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 rok życia. Długość urlopu wychowawczego nie może przekroczyć 3 lat, czyli 36 miesięcy. Istnieje możliwość podzielenia urlopu maksymalnie na pięć transz. W sytuacji, gdy dziecko jest niepełnosprawne można liczyć na wydłużenie urlopu o kolejne 3 lata, przy czym trzeba go wykorzystać przed uzyskaniem przez dziecko pełnoletniości. Jeżeli chcemy skorzystać z takiej możliwości, należy przedstawić orzeczenie lekarskie stwierdzające niepełnosprawność dziecka, taki dokument należy dołączyć do składanego wniosku.

Jeden rodzic nie może wykorzystać pełnych 36 miesięcy urlopu

Urlop wychowawczy przysługuje obydwu rodzicom, dlatego decydując się na złożenie wniosku, warto zdawać sobie sprawę z obowiązku dzielenia się opieką. Oznacza to, że mama może pozostać z dzieckiem w domu maksymalnie 35 miesięcy, pozostały miesiąc maluch powinien być pod opieką taty – tak wynika z ustawy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której drugi rodzic nie żyje, jest pozbawiony władzy rodzicielskiej lub jest ona ograniczona albo zawieszona. W tym wypadku 36-miesięczny urlop wychowawczy można sprawować jeden rodzic.

Wspólny urlop wychowawczy przez 18 miesięcy

Dużą zmianą wprowadzoną w 2018 roku jest również możliwość wspólnej opieki nad dzieckiem przez obydwoje rodziców jednocześnie a ramach urlopu wychowawczego. To bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu obydwoje rodzice mają szansę w pełni nacieszyć się rodzicielstwem. Niestety w tym wypadku czas trwania urlopy jest skrócony do 18 miesięcy.

Kiedy złożyć wniosek?

Osoby, które decydują się na skorzystanie z urlopu wychowawczego, powinny złożyć wniosek nie później, niż 21 dni przez planowaną datą jego rozpoczęcia. W przypadku zmiany decyzji można z niego zrezygnować, jednak należy zgłosić to przynajmniej 7 dni przed planowaną datą jego rozpoczęcia.