22.4 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaPoradnikiTwoja własna historia kredytowa

Twoja własna historia kredytowa

Twoja własna historia kredytowaHistoria kredytowa jest ważnym elementem analizy zdolności kredytowej każdego klienta, który stara się w banku o uzyskanie kredytu lub pożyczki. Dobra historia sprawia, że o wiele łatwiej jest otrzymać kredyt w banku, a na dodatek, bank może zaproponować klientowi lepsze warunki kredytowania. Czasem nawet wysokie zarobki okazują się nie być wystarczające ku temu, aby uzyskać pożyczkę z banku. W szczególności dotyczy to młodych ludzi, którzy podejmują swoją pierwszą pracę i dotychczas nie mieli zbyt wiele wspólnego z bankami i kredytowaniem. Warto zadbać zawczasu o zbudowanie korzystnej historii kredytowej.
Bank udzielając klientowi kredytu musi mieć pewność, że spłaci on swoje zobowiązanie w terminie, wraz z należnymi bankowi odsetkami. Im mniejsze ryzyko w ocenie banku przy udzielaniu kredytobiorcy pożyczki, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania preferencyjnych warunków kredytowania. Dlatego też jeśli planujemy w przyszłości zaciągnąć poważne zobowiązanie w banku, na przykład kredyt hipoteczny, należy stopniowo budować zaufanie do siebie.
Podstawą analizy kredytowej są dochody uzyskiwane przez klienta, ale niemniej ważna jest tzw. wiarygodność kredytowa klienta. To właśnie historia kredytowa buduje dla każdego klienta taką wiarygodność w oczach banku. Już samo utrzymywanie konta bankowego w danym banku działa na plus dla klienta. Na podstawie dotychczasowej, oczywiście korzystnej współpracy, bank prędzej wyda dla kredytobiorcy pozytywną decyzję. Innym sposobem na stworzenie sobie dobrej historii kredytowej, która przechowywana jest w Biurze Informacji Kredytowej, czyli w BIK-u, jest branie prostych kredytów o niewielkiej wartości.
Początkowo może to być limit w koncie, czyli kredyt odnawialny w rachunku osobistym, następnie kredyt ratalny na sprzęt AGD czy też na inny cel, lub karta kredytowa. Jeśli tylko takie zobowiązania klient spłaca terminowo, buduje pozytywną historię kredytową w BIK. Działa to na jego korzyść przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań w bankach czy też w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych.
Dla młodych ludzi wydaje się, że brak jakichkolwiek wcześniej zaciąganych kredytów jest dla nich korzystny, jako że do tej pory radzili sobie doskonale bez pożyczania pieniędzy. Bankowcy jednak mówią, że w ten sposób bank nie jest pewien, czy kredytobiorca będzie spłacał zobowiązanie. Jeśli klient w przeszłości spłacił kredyt, choćby to był kilkuset złotowy limit kredytów w koncie, prawdopodobnie i ze spłaty kredytu hipotecznego będzie się wywiązywał terminowo.