20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPoradnikiPrywatne ubezpieczenie zdrowotne

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne Długie kolejki do rejestracji w przychodniach lekarskich oraz wielomiesięczne oczekiwanie na wizytę u specjalisty mogą przestać być naszym udziałem, jeśli zdecydujemy się na wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
W naszym kraju coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z takiego ubezpieczenia, co pozwala im na uczęszczanie do prywatnych klinik i przychodni specjalistycznych. Gro osób pomimo tego, że chciałoby móc korzystać z pomocy lekarskiej na wyższym jakościowo poziomie, nie może pozwolić sobie na opłacanie stosunkowo wysokich składek na ubezpieczenie zdrowotne. Inni nie mają wyjścia, muszą zapłacić i to całkiem sporo, ponieważ z uwagi na swój stan zdrowia nie mogą czekać kilku tygodni, a nawet miesięcy, na wykonanie niezbędnych badań specjalistycznych, czy na wizytę u konkretnego lekarza.
Prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym są objęci pracownicy wielu dużych firm i korporacji. Firmy wykupują dla nich abonamenty medyczne, aby bardziej zmotywować ich do pracy. W pewnym sensie, ubezpieczenie zdrowotne jest traktowane w takim rozumieniu jako dodatek do wynagrodzenia albo premia. Dla samych pracowników oznacza to możliwość wizyty w dobrej klinice medycznej i brak kolejek do lekarza. Pracodawca za wykupienie polisy grupowej zdrowotnej, ma możliwość zaliczenia jej kosztów w poczet kosztów uzyskania przychodu swojego przedsiębiorstwa.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wykupić każdy z nas, w sposób indywidualny, ale musi liczyć się z dosyć wysokimi opłatami składkowymi. Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują już wiele produktów zaliczanych do grupy ubezpieczeń zdrowotnych. Warto podkreślić, że jeszcze do niedawna wykupienie takiego ubezpieczenia dla osób prywatnych nie było dostępne. Klienci ubezpieczalni mogli jedynie wykupić dla siebie ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu, albo od ryzyka zachorowania na poważne choroby, uniemożliwiające wykonywanie pracy zawodowej.
Ubezpieczenie obejmujące takie ryzyka było po prostu częścią ubezpieczenia na życie. W takiej wersji, Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie pokrywało w ogóle kosztów specjalistycznych badań czy wykonania niezbędnych zabiegów chirurgicznych. Powodem takiej sytuacji najprawdopodobniej było to, że od lat usługi medyczne wysokiej jakości były bardzo kosztowne, pomimo niskiej podaży na nie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe uważały, że nie będzie dla nich zbyt opłacalne oferowanie ubezpieczeń zdrowotnych w prywatnej formie za niewielką składkę, ponieważ istnieje ogromne ryzyko zachorowania ubezpieczonego czy też wykonania naprawdę kosztownych badań.
Dziś, zarówno firmy, jaki osoby prywatne mogą już wykupić ubezpieczenie zdrowotne, w formie indywidualnej lub grupowej. W ubezpieczalniach znajdziemy opcję ubezpieczenia wyłącznie zdrowotnego, albo opcję poszerzoną o następstwa nieszczęśliwych wypadków, czy też świadczenia za każdy dzień pobytu w szpitalu.