30.7 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaPoradnikiOszczędzanie poprzez zlecenia stałe

Oszczędzanie poprzez zlecenia stałe

Oszczędzanie poprzez zlecenia stałe Korzystanie z usług bankowych może przynieść klientom niebagatelne oszczędności. Tak między innymi dzieje się przy korzystaniu z poleceń zapłaty oraz ze zleceń stałych. Są to automatyczne przelewy, które przynoszą oszczędności czasu i pieniędzy. Co prawda, Polacy jak dotychczas rzadko korzystali z opcji automatyzacji płatności z kont bankowych, ale takie przyzwyczajenia być może wkrótce ulegną zmianie, jeśli przekonamy się, że wiele możemy dzięki temu zyskać.
Co miesiąc musimy wydawać pieniądze na rachunki za czynsz, prąd, gaz, wodę, czy też płacić stałe składki ubezpieczeniowe. To tylko kilka rodzajów stałych płatności, z jakimi spotyka się przeciętny, dorosły Polak na co dzień. Może zautomatyzować proces płacenia za swe rachunki, decydując się na zdefiniowanie zleceń stałych czy poleceń zapłaty. Dzięki temu nie musi pamiętać, aby co miesiąc, w wyznaczonym terminie, przelać na konto spółdzielni, ubezpieczalni, czy innych instytucji, określonej kwoty pieniędzy. Jedynym jego obowiązkiem jest zapewnienie odpowiednio wysokich środków finansowych na koncie bankowym. Jeśli bank nie będzie miał z czego uregulować zleceń stałych lub poleceń zapłaty, nie zostaną one zrealizowane. Klient powinien być tego w pełni świadomy.
Zlecenie stałe jest usługą oferowaną każdemu właścicielowi konta bankowego. Polega ono na tym, że bank wykonuje zdefiniowany uprzednio przez klienta ten sam przelew, w wyznaczonym terminie. W dyspozycji zleceń stałych określa się moment zapłaty płatności oraz jej kwotę. Zlecenia stałe są przydatne przy regulowaniu zobowiązań finansowych o stałej wysokości. Wystarczy je raz ustanowić, aby później było ono realizowane w założonym przez nas terminie. Bank nie ogranicza ilości zleceń stałych.
Jeśli kwota płatności za rachunki jest zmienna, klient powinien skorzystać z usługi polecenie zapłaty. Polega ono na tym, że bank przelewa z konta klienta środki finansowe wskazanej firmie wówczas, gdy prześle ona do banku informację o wysokości wystawionego dla klienta rachunku. Najczęściej polecenie zapłaty ustanawiane jest na przykład dla operatorów sieci telefonii komórkowej. Wygoda w zleceniach stałych i poleceniach zapłaty wynika sama z siebie.
Do usług bankowych wspominanych powyżej, klienci banków podchodzą nieufnie, z uwagi na to, że obawiają się oni oszustwa ze strony firm , którym płacą pieniądze. Sądzą oni, że firmy te mogą zawyżać kwoty do zapłaty.
Tymczasem jednak, polecenie zapłaty i zlecenie stałe przynosi realne oszczędności. Płacąc rachunki na poczcie, musimy uiścić wysokie opłaty za przelewy. Na dodatek tracimy czas na stanie w kolejkach, bez względu na to, czy płacimy rachunki w banku czy na poczcie.