20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPoradnikiOdszkodowania za zdarzenia pogodowe

Odszkodowania za zdarzenia pogodowe

Odszkodowania za zdarzenia pogodoweW tym roku rząd postanowił przeznaczyć na wypłatę odszkodowań dla obywateli poszkodowanych w związku ze zdarzeniami pogodowymi kwotę 26 mln zł. Minister administracji podał, że jego resort udzielił poszkodowanym przez tegoroczne zdarzenia związane z żywiołami pomoc opiewającą na dokładnie taką kwotę.

Kto skorzystał na rządowej pomocy? Wszyscy ci, których mieszkania i domy zostały zniszczone w wyniku niszczącego działania żywiołów. Wsparcie finansowe z ministerstwa otrzymało ponad 2300 gospodarstw. Pomoc świadczona była nie tylko w formie finansowej, ale i materialnej, bowiem rząd przekazał poszkodowanym środki czystości, wodę pitną, żywność oraz sprzęty AGD czy ubrania.

Nie tylko indywidualne osoby poszkodowane w wyniku zjawisk pogodowych mogą liczyć na pomoc z Ministerstwa Administracji, ale również samorządy, w obrębie których doszło do zniszczeń. Nie należy zapominać o tym, że burze, wichury, tornada czy powodzie niszą drogi i infrastrukturę drogową. Na odbudowanie ponad tysiąca kilometrów dróg zniszczonych tego lata przez żywioły, Ministerstwo administracji przeznaczyło 500 mln zł. Zostaną one wydatkowane w przyszłym roku i zostały już ujęte w budżecie na 2013 rok. Uzyskają je samorządy, które będą mogły odbudować za nie zniszczone trasy i zbudować nowe drogi.

Również i w następnym roku osoby obawiające się o utratę swojego dobytku w wyniku zdarzeń pogodowych, mogą liczyć w obliczu tragedii na wsparcie ze strony państwa. Michał Boni poinformował, że w budżecie na 2013 rok przewidziano rezerwę na zasiłki dla osób dotkniętych przez powodzie, gradobicia i wichury. Prawie 1,5 mld zł z budżetu zostanie przeznaczone również na budowanie i umacnianie infrastruktury przeciwpowodziowej.

Politycy apelują tymczasem do obywateli, aby ci ubezpieczali swoje domy przed negatywnymi zdarzeniami pogodowymi. Nie pozbawi ich to pomocy ze strony państwa, ale roztoczy nad nimi większą ochronę. Jeśli rzeczywiście dojdzie do sytuacji niepożądanej i dom zostanie zniszczony w wyniku zdarzeń pogodowych, poszkodowany otrzyma odszkodowanie również z firmy ubezpieczeniowej. Będzie ono niewątpliwie wyższe niż pomoc ze strony państwa, które ma ograniczone środki finansowe na ten cel.