sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaPoradnikiOd nowego roku będzie trudniej o kredyt

Od nowego roku będzie trudniej o kredyt

Wszystkie osoby, które od nowego, 2012 roku, zamierzają się starać w banku o kredyt hipoteczny, muszą być naszykowane na spore ograniczenia. Szacuje się, że 20% wnioskodawców otrzyma niestety negatywną decyzję kredytową, z uwagi na wprowadzenie w życie zaleceń tzw. Rekomendacji S, wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Najprawdopodobniej zmniejszy się liczba osób, które będą mogły sfinalizować transakcję zakupu mieszkania, co z kolei może skutkować obniżeniem cen na rynku nieruchomości.
Rekomendacja S zawiera bardzo wiele wytycznych dla banków, głównie dotyczących sposobów wyliczania zdolności kredytowej klientów. Utrudni ona niewątpliwie dostęp do kredytów hipotecznych w bankach. Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego wskazuje, że podczas liczenia zdolności kredytowej klientów banki będą mogły brać pod uwagę maksymalnie 25-letni okres kredytowania, nawet pomimo tego, że kredyt zaciągany jest na przykład na 30 lat. W wyniku skrócenia maksymalnego okresu spłaty zobowiązania, automatycznie pojawia się wyższa rata miesięczna dla kredytobiorcy. Z kolei ona sama nie może przekroczyć połowy dochodów w przypadku klientów, którzy uzyskują najniższe zarobki. Jeśli dochody przyszłego kredytobiorcy przekraczają zaś poziom średnich dochodów w gospodarce krajowej, rata kredytu, wraz z innymi kredytowymi obciążeniami, nie może być wyższa niż 65% zarobków klienta.
Z szacunków Open Finance wynika, że zmiana w sposobie wyliczania zdolności kredytowej spowoduje jej zmniejszenie o średnio 7%. Oznacza to, że osoby, które na przykład mają dziś zdolność kredytową na poziomie 200 tysięcy złotych, już za nieco ponad miesiąc będą mogli zaciągnąć kredyt mieszkaniowy w maksymalnej wysokości 186 tysięcy złotych.
Rekomendacja S wydana przez KNF wprowadza równocześnie zmiany w dziedzinie udzielania kredytów walutowych. Maksymalnie, rata kredytu walutowego nie będzie mogła przekraczać 42% zarobków kredytobiorcy. Nie ma tu znaczenia, jak wysokie dochody osiąga osoba wnioskująca o kredyt w walucie obcej. Dla kredytów walutowych również będzie obowiązywał maksymalnie 25-letni okres kredytowania brany pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Sumarycznie, zdolność kredytowa klientów zaciągających kredyty w walucie obcej zmniejszy się przeciętnie o 40%.
Wnioskodawcy o kredyt bankowy albo będą zmuszeni poszukać innych źródeł finansowania zakupu nieruchomości, albo zmniejszyć swoje aspiracje dotyczące zaciąganego kredytu hipotecznego. Sposobem na podwyższenie zdolności kredytowej i uzyskanie kredytu w pożądanej wysokości, pozwalającej na zakup mieszkania, będzie na pewno włączenie do wniosku kredytowego członków rodziny, na przykład rodziców.

Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze