30.7 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaPoradnikiOd czego zależy cena ubezpieczenia mieszkania?

Od czego zależy cena ubezpieczenia mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania daje ubezpieczonemu ochronę przed zdarzeniami mogącymi pozbawić go części lub całości dobytku. Ubezpieczenie to może obejmować włamanie, kradzież mienia, ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych, a także ubezpieczenie ruchomości znajdujących się w mieszkaniu. Jednocześnie, wielu klientów decyduje się na wykupienie do standardowego ubezpieczenia mieszkania, ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.
Generalnie, cena ubezpieczenia mieszkania uzależniona jest od jego zabezpieczenia, a o nie powinni zadbać sami właściciele. Im mniejsze będzie ryzyko okradzenia mieszkania, czy też jego zalania przez sąsiadów, tym niższą składkę ubezpieczeniową przyjdzie płacić jego właścicielom. Niższą składkę na polisę mieszkaniową można uzyskać, jeśli mieszkanie posiada drzwi antywłamaniowe z certyfikatem, obiekt, w którym się znajduje ma domofon, istnieje monitoring lub dozór na osiedlu, a dodatkowo właściciele zamontowali systemy alarmowe. Zastosowanie mechanicznych zabezpieczeń da niższą cenę ubezpieczenia mieszkania. Nawet brak domofonu w bloku może podwyższyć składkę ubezpieczeniową o kilkaset złotych.
Zniżka za zabezpieczenie mieszkania obowiązuje bez względu na to, na jakiej kondygnacji jest ono zlokalizowane. Istnieją ubezpieczalnie, które nie różnicują stawki za polisę mieszkaniową w zależności od zastosowanych zabezpieczeń. Nawet kraty w oknach i monitoring osiedla nie zmniejszy tam składki ubezpieczeniowej.
Wyższą cenę za ubezpieczenie będzie trzeba zapłacić za mieszkanie położone na najniższej kondygnacji. Parterowe mieszkania są bardziej narażone w opinii niektórych Towarzystw Ubezpieczeniowych na włamanie, stąd też konieczność płacenia więcej za ich ubezpieczenie.
Istnieje wiele innych parametrów, które mogą ustrzec nas przed płaceniem wysokiej składki na ubezpieczenie mieszkania. Pierwszym z nich są obowiązujące w danym momencie w Towarzystwach Ubezpieczeniowych, promocje. Warto o nie zapytać agenta ubezpieczeniowego. Czasem na takiej promocji można zaoszczędzić sporo pieniędzy, albo za niewielką opłatą otrzymać znacznie bardziej korzystne dla nas warunki ubezpieczenia.
Na niższą składkę ubezpieczeniową wpływa czas umowy. Im będzie ona dłuższa, tym na większą zniżkę można liczyć. Ubezpieczalnie nagradzają w ten sposób długoterminową lojalność klientów. Standardowo zawiera się roczne polisy ubezpieczenia mieszkania. Jeśli zaś zawrzemy ubezpieczenie na 2, 3 czy 5 lat, od razu staniemy się lojalnym klientem dla Towarzystwa Ubezpieczeniowego.