Rynek nieruchomości wskazuje w ostatnim czasie na znaczącą stabilizację cen ofertowych, zwłaszcza jeśli chodzi o mieszkania. Na zdecydowanej części regionalnych rynków zauważalna jest poprawa i wzrosty, a na pozostałych wciąż kontynuowane są spadki poziomów cenowych. W obu przypadkach nie są to wielkie zmiany. Można więc powiedzieć, że na rynku mieszkań obserwujemy trend boczny. Czy zatem opłaca się w chwili obecnej kupować mieszkanie, czy też lepiej poczekać z dokonaniem takiej transakcji?
Warto przyjrzeć się grupom docelowym rynków domków jednorodzinnych i lokali mieszkalnych. Mieszkania w standardzie popularnym są wysoce poszukiwane przez młode osoby, w wieku od 25 do 35 lat, będących na etapie zakładania rodziny. Rozważają oni powoli stabilizację, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z pewnego komfortu mieszkania w mieście. Z drugiej strony, nie dysponują oni środkami finansowymi, pozwalającymi na zakup domku jednorodzinnego. Z uwagi na to, oferta domków przeznaczona jest dla osób w wieku średnim, znajdujących się w lepszej sytuacji materialnej i po pracy poszukujących odpoczynku w cichej i spokojnej okolicy.
Na przestrzeni lat 2009-2010 znacząco zmieniły się ceny domków, zwłaszcza w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Największa zmiana cenowa miała miejsce w Krakowie, w obrębie zabudowy bliźniaczej. Wyniosła ona -13%, co oznacza spadek ceny transakcyjnej o 100 tys. zł. Najniższy odnotowany spadek cen miał miejsce w przypadku zabudowy szeregowej w Warszawie i wyniósł 2,7%. Ostateczna średnia cena wyniosła tam 1 340 687 zł.
Generalnie, w każdym ze wspominanych miast doszło do spadku średniej ceny oferowanej domów jednorodzinnych. Jednocześnie, przeciętne ceny ofertowe domów są najwyższe w Warszawie. Najwyższe poziomy cenowe utrzymują się w obrębie rynku domów wolnostojących. Kolejne miejsce zajmują domy w zabudowie szeregowej, a następnie domy bliźniacze.
Czy warto teraz dokonywać zakupu domu lub mieszkania? Przy odpowiedzi na to pytanie należy zastanowić się, w jaki sposób będzie kształtowała się w najbliższym czasie sytuacja na rynku nieruchomości i jakie czynniki będą miały na nią wpływ. Największe oddziaływanie na rynek mieszkań i domów będą miały najprawdopodobniej zmiany wprowadzające znaczące ograniczenia dostępu do rządowego programu „Rodzina na swoim”, propozycje Komisji Nadzoru Finansowego, które spowodują zmniejszenie dostępności kredytów walutowych, oraz podwyższony podatek VAT. Wejście w życie tychże zmian spowodują spadek popytu, a w konsekwencji również cen nieruchomości.
Mamy dziś do czynienia ze stabilizacją na rynku domów i mieszkań. Wydaje się, że ceny domków jednorodzinnych uległy już tak dużej przecenie, że raczej nie nastąpią w tym obrębie wyraźne zmiany na korzyść klientów. Jeśli już, to pewne obniżki w cenach mieszkań i domów będą niewielkie i nastąpią już w pierwszych miesiącach 2011 roku.
M.M.
bankowynet.pl