27.6 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaPoradnikiNa co warto zwrócić uwagę zaciągając kredyt hipoteczny?

Na co warto zwrócić uwagę zaciągając kredyt hipoteczny?

Decyzja o zaciągnięciu długoterminowego zobowiązania kredytowego, którym niewątpliwie jest kredyt hipoteczny, powinna być dobrze przemyślana i wyważona.

Nie można jej podejmować pochopnie, mając na uwadze to, że takie zobowiązanie będzie spłacane przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Wszelkie warunki kredytowania oraz zapisy umowne z bankiem powinny zostać dokładnie przeanalizowane przez kredytobiorcę, aby nie żałował on zaciągnięcia kredytu właśnie w tej instytucji bankowej.

Nie można podchodzić do ubiegania się o kredyt hipoteczny w sposób nieodpowiedzialny i spontaniczny. Nie jest to przecież kilkuletni kredyt gotówkowy, tylko poważne, najczęściej długoterminowe zobowiązanie w wysokiej kwocie.

Kredytobiorcy jednak lekkomyślnie zaciągają kredyty hipoteczne, nie zastanawiając się nad tym, że raty kredytu będą spłacali nawet przez kolejnych 30 lat. Tymczasem, powinni oni przemyśleć, że w tak długiej perspektywie czasowej mogą stracić pracę, zapaść na poważną chorobę, albo po prostu – mieć kłopoty finansowe, które utrudnią, a nawet uniemożliwią im spłacanie kredytu terminowo. Co gorsza, przyszli kredytobiorcy bardzo często nie poświęcają wystarczająco dużo czasu na przeczytanie umowy kredytowej i zapoznanie się przede wszystkim z kosztami kredytu.

Spłacający kredyty hipoteczne już na samym początku kredytowania powinni zabezpieczyć się na wypadek zmiany sytuacji finansowej, bezrobocia i tym podobnych kwestii. Dobrze jest mieć oszczędności, które są w stanie pomóc kredytobiorcy w spłacie rat kredytu w trudnych dla niego chwilach. Dodatkowo, warto sprawdzić, czy bank pozwoli kredytobiorcy w przyszłości na zawieszenie spłaty kredytu, jeśli zajdzie taka konieczność. Często banki pozwalają na tzw. wakacje kredytowe raz czy dwa razy do roku, bez żadnych opłat. W innych instytucjach kredytowych za takie udogodnienie trzeba zapłacić.

Wszelkie promocje bankowe dotyczące kredytów hipotecznych, niekoniecznie są korzystne dla klientów. Wiele banków oferuje klientom obniżoną marżę kredytową, a ci skuszeni ofertą, decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Nie zastanawiają się, że po okresie promocyjnym, marża znów wzrośnie, a więc i rata kredytu zdecydowanie się powiększy. Należy sprawdzać cały koszt kredytu, w każdym etapie jego spłaty, a nie tylko w pierwszym, często promocyjnym, okresie.

Podczas wybierania oferty kredytu hipotecznego należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak: oprocentowanie, marża w całym okresie kredytowania, możliwość przewalutowania kredytu, koszty wcześniejszej jego spłaty, możliwość zawieszenia spłaty kredytu oraz związane z tym koszty. Jednocześnie, przy zaciąganiu długoterminowego kredytu warto zabezpieczyć się na wypadek utraty pracy czy też ubezpieczyć się na życie. W trudnych momentach to właśnie ubezpieczyciel wówczas przejmie na siebie spłatę rat kredytu hipotecznego.