1 C
Warszawa
czwartek, 26 grudnia, 2024
Strona głównaPoradnikiLokata dynamiczna – na czym to polega?

Lokata dynamiczna – na czym to polega?

Jedną z możliwych opcji inwestowania w depozyty bankowe są lokaty dynamiczne, w których oprocentowanie złożonych w banku środków rośnie, wraz z upływem czasu. Lokaty tego typu są silną konkurencją dla lokat terminowych. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że klienci mają stały dostęp do swoich środków w bankach.
Lokata dynamiczna zaliczana jest w poczet alternatywnych dla depozytów terminowych, produktów oszczędnościowych. Różnica pomiędzy lokatami terminowymi i dynamicznymi tkwi w tym, że wycofując pieniądze przed terminem zakończenia lokaty, jaki deklarowany jest w momencie jej zakładania, klient nie traci wypracowanych odsetek. Warto też podkreślić, że oprocentowanie środków na lokacie dynamicznej rośnie, co oznacza, że jest ono progresywne, a najwyższa jego stawka występuje w ostatnim miesiącu trwania lokaty. Jeśli w reklamie lokaty dynamicznej bank kusi klienta wizją oprocentowania w wysokości 14% na rocznej lokacie progresywnej, należy być świadomym faktu, że tak wysokie oprocentowanie będzie obowiązywało wyłącznie w ostatnim, dwunastym miesiącu trwania lokaty. W pierwszym miesiącu może być dużo niższe i wynieść np. 2%. Pamiętajmy również, że oprocentowanie zawsze jest podawane w skali roku.
Najczęściej średnie oprocentowanie lokat dynamicznych tak naprawdę jest tożsame z oprocentowaniem zwyczajnych lokat terminowych. Banki jednak potrafią skutecznie zachęcić klientów do zakładania lokat dynamicznych, oferując im „do 12%” na lokacie na 12- miesięcy. Jeśli konsument nie jest zorientowany w tym, jak wygląda konstrukcja lokaty dynamicznej, będzie przekonany, że po roku trwania depozytu otrzyma odsetki właśnie w wysokości 12%.
Zalecane jest przed założeniem lokaty przeliczenie dokładnie oprocentowania średniego lokaty dynamicznej. Aby tego dokonać, wystarczy zsumować stawki procentowe z każdego miesiąca i podzielić wynik działania przez 12. Średnie oprocentowanie środków zdeponowanych w banku na lokacie dynamicznej będzie obowiązywało, ale tylko wówczas, gdy lokata zostanie utrzymana przez cały okres umowy. Jeśli klient zerwie ją wcześniej, otrzyma stosunkowo niższe odsetki, ale ich przynajmniej nie straci, jak to ma miejsce przy lokatach terminowych.
Odsetki wypracowane na lokacie dynamicznej podlegają opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych, w wysokości 19%. Klient nie musi się kłopotać odliczaniem podatku od zysków z lokaty, ponieważ bank samodzielnie w trakcie wpłacania na konto klienta kapitału lokaty z odsetkami, odlicza podatek.