30.7 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaPoradnikiLimit w koncie ROR

Limit w koncie ROR

Banki prześcigają się w oferowaniu klientom coraz bardziej korzystnych limitów w kontach oszczędnościowo-rozliczeniowych, czyli tzw. ROR-ach. Kredyt w koncie można wykorzystać na dowolny cel i zwykle jest to znacznie tańsza alternatywa, niż kredyt lub pożyczka gotówkowa. Jeśli posiadamy własne konto w banku, mamy szansę na otrzymanie w nim limitu w koncie. Przyda nam się on w momencie, kiedy nagle będziemy potrzebowali większej kwoty pieniędzy.
Promocje limitów w kontach bankowych mają miejsce między innymi tuż przed świętami. W okresie przedświątecznym wielu konsumentów potrzebuje dodatkowej gotówki, a możliwość uzyskania jej na atrakcyjnych warunkach jest wysoce pożądana. Zamiast decydować się na promowany w mediach kredyt na święta, czy też zaciągać pożyczkę w firmie para bankowej, można wnioskować o limit w ROR-ze.
Limit kredytowy w ROR istnieje w ofercie wielu banków, ale klienci nie korzystają z niego zbyt często. O wiele częściej korzystamy za to z kart kredytowych, czy też z kredytów konsumpcyjnych. Tymczasem, limit w ROR jest korzystniejszy od kredytu.
Aby móc uzyskać limit w koncie bankowym należy mieć założony w danym banku rachunek. Jeśli bank wyda pozytywną decyzję dotyczącą uruchomienia kredytu w koncie, wówczas kwota limitu powiększy dostępne na koncie bankowym środki finansowe. Za limit w koncie płaci się prowizję, a odsetki od niego bank zaczyna doliczać tylko w momencie, gdy klient zacznie z niego korzystać. Warte podkreślenia jest to, że odsetki naliczane są wyłącznie od wykorzystanej kwoty limitu. Jeśli limit opiewa na 10 000 zł, a właściciel konta wykorzysta z niego wyłącznie 200 zł, odsetki będą liczone od kwoty 200 zł. Dzięki temu limit w koncie automatycznie staje się mniej kosztowny niż kredyt gotówkowy. Co więcej, przy każdym wpływie na konto, na przykład z tytułu wynagrodzenia, limit się automatycznie odnawia. Z tego względu często jest on nazywany kredytem odnawialnym w koncie bankowym.
Koszty kredytu w ROR obejmują prowizję bankową pobieraną z góry za udostępnienie limitu na rok. Niektóre banki rezygnują z jej pobrania. Zalicza się do nich Bank Millennium i Citi Handlowy. Prowizja wynosi od 1% kwoty przyznanego limitu wzwyż. Kredyt odnawialny w koncie najczęściej ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejne 12 miesięcy po upływie pierwszego roku, co wiąże się z koniecznością zapłaty kolejnej prowizji. Może ona wynosić tyle samo lub jedynie nieco mniej, niż prowizja naliczana w momencie przyznawania limitu w koncie.
Podstawowym kosztem korzystania z kredytu odnawialnego w koncie, są oczywiście odsetki. Ich wysokość uzależniona jest od wysokości limitu, oprocentowania zaproponowanego przez bank oraz od częstotliwości wykorzystywania kredytu przez klienta. Oprocentowanie kredytu w ROR wynosi mniej więcej od nieco ponad 9% do nawet 17% w skali roku.