5.9 C
Warszawa
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPoradnikiKoszty nieużywanych kart kredytowych

Koszty nieużywanych kart kredytowych

Karty kredytowe stają się w Polsce coraz bardziej popularne, głównie z uwagi na fakt, że przekonujemy się do płatności bezgotówkowych. Są one szybkie i bezpieczne. Karty kredytowe poza tym pozwalają na pozyskanie dodatkowych środków finansowych, bez konieczności składania w banku jakichkolwiek formularzy i wniosków o kredyt gotówkowy czy pożyczkę.
Istnieje szerokie grono osób, które otrzymało od swojego banku kartę kredytową, ale nie korzysta z niej na co dzień. Nie chce z niej zrezygnować, ponieważ pieniądze, jakie można uzyskać za jej pośrednictwem, mogą przydać się w przyszłości. Brak oszczędności powoduje, że nie mamy gotówki na tzw. czarną godzinę. Możemy ją jednak pozyskać szybko z karty kredytowej. Niestety, ale użytkownicy kart nie zdają sobie sprawy, że za taki swoisty komfort finansowy trzeba płacić. Nawet, jeśli nie korzystamy z karty kredytowej, banki mogą naliczać w związku z nią pewne opłaty.
Karta kredytowa działa w tożsamy sposób jak kredyt gotówkowy, środki finansowe można za jej pośrednictwem otrzymać jednak w krótkim czasie, bez przechodzenia przez często skomplikowaną procedurę kredytowania. Ma to więc wiele swoich plusów. Jeśli spłacimy zadłużenie na karcie w wytyczonym przez instytucję finansową czasie, tzw. okresie bezodsetkowym, nie zapłacimy za kredyt w karcie. Odsetki nie zostaną nam wówczas naliczone. Banki przy płatnościach bezgotówkowych kartą zwykle nie pobierają prowizji. Karta kredytowa okazuje się niezbędna przy płatnościach za zakupy w Internecie w niektórych przypadkach, czy też przy rezerwowaniu biletów lotniczych. Karta kredytowa może być również użyteczna i utrzymywana na „gorsze czasy”. Nie wiadomo, kiedy będziemy potrzebować dodatkowej gotówki, stąd wiele ludzi zawczasu ubiega się o kartę kredytową, a jeśli już ją ma, utrzymuje ją przez lata.
Bardzo często klienci banków posiadający karty kredytowe nie korzystają z karty i nieużywana leży ona w domowym sejfie czy zwyczajnie w szufladzie. Jeśli przeznaczeniem naszej karty ma być zabezpieczenie finansowe na czarną godzinę, wówczas najlepiej wybrać taki „plastik”, którego miesięczne utrzymywanie będzie kosztowało najmniej. Warto więc zwrócić uwagę na wysokość opłat za wydanie karty kredytowej oraz za jej użytkowanie. Nawet, jeśli na co dzień nie korzystamy z karty, bank i tak pobierze swoją prowizję. Niektóre instytucje finansowe w pierwszym roku użytkowania karty nie pobierają od klientów żadnych opłat, bez względu, czy ci wykorzystują kartę, czy też nie. Całkowicie bezpłatną kartę w pierwszym i kolejnych latach wydaje Getin Online.