17.9 C
Warszawa
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaPoradnikiKiedy warto przewalutować kredyt?

Kiedy warto przewalutować kredyt?

W ofertach kredytów bankowych, zwłaszcza długoterminowych kredytów hipotecznych, można znaleźć informację dotyczącą możliwości ich przewalutowania. Takie działanie może być bezpłatne, albo bank za dokonanie przewalutowania może naliczać klientowi odpowiednią opłatę, w formie procentowej od pozostałej do spłaty kwoty kredytu. Przewalutowanie nie jest niczym innym, jak zmianą dotychczasowej waluty kredytowej na inną. Najczęściej dokonywane jest przewalutowanie z waluty obcej na złotówki lub ze złotówek na walutę obcą.
Nie zawsze przewalutowanie jest najlepszą opcją zmiany kredytu na inny. Czasem na takiej operacji można nawet stracić pieniądze, o czym część klientów zdaje się zapominać.
W opinii bankowców, zdecydowanie najbardziej opłacalne jest przewalutowanie kredytu z waluty obcej na złotówki, w momencie, gdy kurs obcej waluty w stosunku do złotego jest bardzo niski. Mocny złoty na rynku walutowym jednocześnie powoduje, że raty kredytów hipotecznych są najniższe. Z tego względu tylko nieliczni kredytobiorcy wiedząc o zależnościach, jakimi rządzi się przewalutowanie kredytu, zdecydują się na taki krok. Inni będą cieszyli się z tego, że mogą spłacać niskie raty.
Najczęściej kredytobiorcy chcą przewalutować kredyt, kiedy waluta rośnie, co wpływa na wzrost naszej raty miesięcznej. Absolutnie nie jest to dobry moment na zmianę waluty kredytowania, ponieważ po zrealizowaniu przewalutowania kredytu z waluty obcej na rodzimą, kurs waluty obcej przeliczany jest po bardzo wysokim kursie.
Kredytobiorca może tylko na tym stracić, ponieważ w innym przypadku zrealizuje swoje straty właśnie poprzez przewalutowanie. Eksperci radzą, aby w okresie wysokiej wyceny waluty kredytu nie zmieniać jej na złotówki, ale po prosty przeczekać ten czas. Pamiętajmy, że kursy walut obcych są przecież zmienne w czasie. Miejmy więc nadzieję, że kiedyś dojdzie do stopniowego obniżania kursu waluty obcej, w której spłacamy nasz kredyt.
Druga opcja przewalutowania, polegająca na zmianie kredytu złotowego na kredyt walutowy najbardziej opłacalna jest w momencie, gdy kurs waluty jest bardzo wysoki. Taka sytuacja powoduje, że wyliczony nowy kredyt będzie miał stosunkowo niedużą wartość w walucie. W przeliczeniu na złotówki daje on nam dużą moc nabywczą. Zawsze też można mieć nadzieję na to, że waluta obniży swój kurs, a my automatycznie dzięki temu będziemy spłacać niższe raty kredytowe. Kolejną zaletą przewalutowania kredytu na walutę obcą jest to, że takie kredyty najczęściej mają bardziej korzystne oprocentowanie, niż kredyty w złotówkach.