0.1 C
Warszawa
piątek, 27 grudnia, 2024
Strona głównaPoradnikiKiedy konsolidacja jest opłacalna?

Kiedy konsolidacja jest opłacalna?

Banki w Polsce mają szeroką ofertę kredytów konsolidacyjnych. Reklamowane są one jako uniwersalna recepta na uzyskanie niższych rat dotychczas spłacanych kredytów. Konsolidacja, jak sama nazwa wskazuje, polega na połączeniu kilku kredytów w jeden, z niższą ratą. Taka jest generalnie idea kredytów konsolidacyjnych, ale należy wyraźnie podkreślić, że nie w każdym przypadku takie kredyty rzeczywiście będą dla kredytobiorców opłacalne.
Kredyty konsolidacyjne pozwalają na połączenie kilku zobowiązań kredytowych klienta, na przykład kredytu hipotecznego, gotówkowego i linii kredytowej w jeden duży kredyt. Zaletą konsolidacji jest niewątpliwie to, że klient nie musi już spłacać rat kredytowych w różnych terminach, w różnych bankach. Technicznie więc zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego jest dla kredytobiorcy sporym ułatwieniem. Kredyty konsolidacyjne są skierowane do osób, które chciałyby ułatwić sobie spłacanie rat kredytów, ale jednocześnie nie zalegają z ich uiszczaniem do banku. Kredytu konsolidacyjnego w żadnym przypadku nie można traktować tak, jak kredytu oddłużeniowego.
Przez konsolidację klient może zmniejszyć swoje zobowiązanie miesięczne wobec banku, a dzieje się to w ten sposób, że kredyt konsolidacyjny ma wydłużony okres spłaty. Klient powinien być przy tym świadomy, że taki zabieg nie tylko zmniejszy ratę, ale jednocześnie powiększy realne koszty kredytu, jako że odsetki od zobowiązania będą spłacane przez dłuższy okres czasu.
Klient ma możliwość zdecydowania się na kredyt konsolidacyjny hipoteczny oraz kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczenia hipotecznego, który naturalnie będzie droższy i będzie udzielony na krótszy czas. O wiele bardziej opłacalne dla kredytobiorcy jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego z zabezpieczeniem ustanowionym na hipotece. Wówczas bank może zaoferować klientowi o wiele dogodniejsze warunki jego udzielenia i spłaty.
Procedura udzielenia kredytu konsolidacyjnego z hipoteką jest podobna do procedury kredytowej przy udostępnianiu przez bank kredytu hipotecznego. Klient musi jeszcze złożyć dyspozycję zamknięcia pozostałych kredytów i przedstawić w bankach niezbędne dokumenty.
Konsolidacja związana jest dla klienta z poniesieniem pewnych kosztów. Często się o tym zapomina, ponieważ reklamy nic o tym nie mówią. Koszty klient ponosi w związku z wcześniejszą, całościową spłatą dotychczasowych kredytów. Banki mogą naliczać sobie z tego tytułu wysokie opłaty, w postaci procentu lub dwóch od pozostałej do spłaty kwoty kredytu. Dodatkowe koszty związane są z zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego. Są to koszty prowizji dla banku za przystąpienie do kredytu, czy też koszty nowego wpisu do hipoteki.
Przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego należy policzyć, czy rzeczywiście korzyści z tego tytułu, przewyższają koszty, jakie musimy ponieść. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę wyższą łączną kwotę odsetek, jaką przyjdzie nam spłacić z tytułu wydłużenia okresu spłaty zobowiązania.