17 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaPoradnikiKarty kredytowe - co warto wiedzieć?

Karty kredytowe – co warto wiedzieć?

Karty kredytowe – co warto o nich wiedzieć?
Karta kredytowa jest to forma kredytu bezgotówkowego, dająca możliwość zarządzania środkami, których właściciel karty nie posiada. Ich limit oraz okres spłaty (zazwyczaj jest to w granicach 30-50 dni) jest zawsze określany przez bank.
Korzyści
Karta kredytowa różni się tym od płatniczej, że zazwyczaj nie jest powiązana z żadnym kontem. W przypadku pobrania gotówki z bankomatu oprocentowanie jest natychmiast naliczane, inaczej niż w przypadku transakcji bezgotówkowych. Na ich spłatę mamy kilkadziesiąt dni. Najczęściej, jeżeli spłata nastąpi w wyznaczonym terminie nie są naliczane żadne dodatkowe opłaty – co w rzeczywistości oznacza krótkoterminowy bezpłatny kredyt.
Dodatkowo niewątpliwą korzyścią korzystania z karty kredytowej jest budowanie sobie historii kredytowej; jeżeli dotrzymujemy wszystkich terminów może nam to znacząco zaprocentować w przyszłości.
Jaki typ karty wybrać?
Wśród kart kredytowych wyszczególniamy dwa typy:

  • płaskie – mamy możliwość posługiwania się nią w obrębie kraju poprzez ogólnodostępne terminale elektroniczne;
  • wypukłe – jest przydatna podczas podróży za granicą, gdzie może nie być dostępu do terminali POS.

Przy wyborze karty należy się kierować przede wszystkim warunkami bezpieczeństwa, jakie oferuje bank na wypadek kradzieży oraz wysokością opłat za jej posiadanie.
Bezpieczeństwo
Oto kilka rad, co zrobić by nie zostać ofiarą przestępstwa związanego z nieuprawnionym wykorzystaniem karty. Należy:

  • zaraz po otrzymaniu podpisać kartę;
  • niszczyć kopię potwierdzeń transakcji, biletów lotniczych, i innych dokumentów z numerami kart;
  • zapamiętać swój numer PIN;
  • dokonując transakcji w sklepie nigdy nie powinniśmy tracić naszej karty z oczu;
  • nigdy nie udzielać poufnych informacji, jeśli nie jest to konieczne.

Jeżeli jednak nastąpiła sytuacja, w której podejrzewasz, że mogło dojść do oszustwa należy bezzwłocznie zadzwonić do wydawcy karty i ją zastrzec, zamawiając nową. Dodatkowo powinno się sprawdzić adres korespondencyjny, tak by mieć pewność, że nowa karta nie trafi w niepowołane ręce.
Podsumowanie
Czy warto posiadać kartę kredytową?
Zdecydowanie tak, jest to bardzo wygodna forma kredytu krótkoterminowego bez odsetek. Nawet, jeżeli nie zamierzamy z niej korzystać zbyt często niesie ona za sobą gwarancję pewnej rezerwy środków oraz pozwala na budowanie pozytywnej historii kredytowej.
Oferta on-line: karty kredytowe