Systematyka w oszczędzaniu jest kluczem do sukcesu w tej dziedzinie finansów. Dzięki odkładaniu co miesiąc określonej sumy pieniędzy można dużo zyskać, zakładając jednocześnie, że pieniądze te będą na siebie pracowały. Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy również systematycznie oszczędzali, ale nie było to skuteczne. Odkładali pieniądze na książeczki oszczędnościowe lub mieszkaniowe, ale ich niskie oprocentowanie, w połączeniu z wysoką inflacją panującą w kraju spowodowało, że złożone na nich oszczędności straciły na wartości.
Aby oszczędzanie było efektywne, nie wystarczy odkładać w przysłowiową skarpetę określonej kwoty co miesiąc. Należy pomnażać swoje oszczędności, na przykład za pomocą funduszy inwestycyjnych, akcji giełdowych spółek, lokat bankowych lub produktów ubezpieczeniowych.
Zaletą systematycznego oszczędzania jest to, że dzięki stosunkowo małym kwotom można zgromadzić po pewnym czasie duży kapitał.
Ekonomiści twierdzą, że jeśli założymy długi horyzont czasowy oszczędzania, to będziemy mogli wybrać bardziej ryzykowną jego formę. Inwestując w regularne zakupy jednostek funduszy inwestycyjnych, przez kilkanaście lat, ponosimy niewielkie ryzyko utraty kapitału. Nawet jeśli na rynkach finansowych w pewnym czasie zdarzą się spadki, to w czasach kolejnych okresów dobrej koniunktury inwestor zdoła odrobić straty, i to z nawiązką.
Systematyczne oszczędzanie minimalizuje ryzyko inwestycji środków w fundusze akcji. Dzieje się tak dlatego, że uśrednia się cenę jednostek akcyjnych, a co za tym idzie – zmniejsza się ryzyko związane z inwestycją. Unika się sytuacji, gdzie po wpłaceniu dużej kwoty na rachunek maklerski następują duże spadki na giełdzie, a my sami tracimy kapitał.
Jeśli jednak zakładamy, że nasze oszczędzanie będzie trwało nie dłużej, niż przez kilka lat, niezalecany jest wybór akcji czy funduszy inwestycyjnych. Lepiej wtedy zdecydować się na bardziej bezpieczne i pewniejsze formy oszczędzania, które przyniosą nam oczekiwane zyski. W bankach dostępne są tzw. bezpieczne programy systematycznego oszczędzania. Opierają się one na rachunkach oszczędnościowych lub na lokatach bankowych. Co prawda, w takim przypadku nie można oczekiwać zbyt wysokich zysków, ale za to są one gwarantowane przez instytucję finansową. Inną formą inwestycji krótkoterminowych są bezpieczne fundusze obligacji lub rynku pieniężnego.
Systematyczne oszczędzanie stanie się efektywne, jeśli osoba oszczędzająca wyznaczy sobie cel, który stanie się motywujący do dokonywania kolejnych wpłat. Celem tym może być zakup samochodu, wyjazd na wakacje, albo też wysłanie dzieci na studia wyższe. Dobrym celem jest jednocześnie przyszła emerytura. W perspektywie zapewnianych przez państwo świadczeń, dodatkowe pieniądze dla seniorów na pewno okażą się być przydatne.