20.4 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaPoradnikiJak przenieść konto do innego banku?

Jak przenieść konto do innego banku?

Wysokie opłaty za prowadzenie konta bankowego pobierane co miesiąc, albo zbyt wysokie prowizje za przelewy, to tylko niektóre powody przenoszenia rachunków osobistych do innych banków. Dzięki „przenosinom” klient może zaoszczędzić i zyskać wiele udogodnień w nowym banku. Wielu klientów myśli jednak, że przenoszenie konta z banku do banku nie jest łatwe i wymaga dopełnienia niekończących się formalności. Owszem, kilka lat temu tak to właśnie wyglądało, ale dziś sam bank, w którym chcemy otworzyć nowe konto, pomaga nam przenieść je z innej instytucji finansowej.
Klient nie musi już samodzielnie kłopotać się tym, aby zamknąć rachunek w jednym banku, a otworzyć w innym. Nie musi powiadamiać pracodawcy o zmianie konta, a tylko zlecić całą procedurę w nowym banku. Począwszy od 2010 roku w polskich bankach wprowadzono ułatwienia w przenoszeniu kont osobistych. Wiele formalności tym samym zostało złożonych na barki samych banków. Jeśli klient chce przenieść konto, wystarczy, że zgłosi się do nowego banku i zleci tą operację. Większość spraw zostanie załatwionych przez nowy bank, a cała procedura potrwa około 7 dni. Najczęściej nie wymaga ona ponoszenia przez klienta dodatkowych kosztów, oprócz prowizji za otwarcie konta, jeśli taka jest pobierana przez bank.
Jeśli już klient jest zdecydowany na to, że nie chce dłużej mieć konta w danym banku, powinien rozejrzeć się po rynku i wybrać odpowiednią dla niego ofertę rachunku osobistego. Warto przy tym bliżej przyjrzeć się wszelkim tabelom opłat i prowizji, aby być w pełni świadomym tego, za co będzie płacił, a jakie operacje będą dla niego bezpłatne. Szczegółowa weryfikacja ofert na konta bankowe pokazuje, że nie wszystkie usługi są darmowe, choć tak wskazują reklamy. Należy zwrócić na to uwagę, aby później nie okazało się, że przenieśliśmy konto do innego banku, który wcale nie jest tańszy od poprzedniego.
Aby wybrać dobre konto osobiste, trzeba prześledzić wiele ofert banków. Można też posiłkować się przy tym opiniami znajomych o danych rachunkach bankowych, czy też ocenami, jakie znajdziemy na forach internetowych. Ważne jest nie tylko to, żeby konto było możliwie w pełni darmowe, ale również, aby system transakcyjny oferowany przez bank był sprawny i przyjazny dla użytkownika.
Przenoszenie konta bankowego odbywa się zwykle w trzech krokach. Po pierwsze, klient musi wybrać ofertę konta, złożyć wniosek o jego otwarcie i podpisać umowę z doradcą bankowym. Drugi krok obejmuje aktywację nowego rachunku, która trwa około tygodnia. Następnie, bank dokonuje przeniesienia wszystkich zleceń stałych i dyspozycji przelewów ze starego banku, do nowego, zamykając tym samym dotychczasowy rachunek bankowy. Bank może w niektórych przypadkach odmówić zamknięcia konta, ponieważ klient nie uregulował wszystkich opłat, albo nie spłacił linii kredytowej w koncie.