27.6 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaPoradnikiGdzie założyć konto oszczędnościowe?

Gdzie założyć konto oszczędnościowe?

Gazeta Wyborcza zaprezentowała w ostatnim czasie ranking najlepszych obecnie kont oszczędnościowych. W jakim banku najbardziej opłaca się oszczędzać? Otóż, jak wskazuje Wyborcza, największe zyski wiążą się z założeniem konta oszczędnościowego w Meritum Banku, BNP Paribas oraz Credit Agricole.
Konto oszczędnościowe stanowi atrakcyjną dla klientów alternatywę w stosunku do lokat bankowych. Jest wysoko oprocentowane, a pieniądze można z niego wycofać w dowolnym momencie, nie tracąc wcześniej wypracowanych odsetek. Zwykle na lokacie należy oczekiwać na zakończenie okresu inwestycji, aby móc skorzystać z własnych pieniędzy. Zerwanie lokaty przed terminem wiąże się z realną stratą finansową dla klienta. Elastyczność i atrakcyjność oprocentowania rachunków oszczędnościowych sprawia, że wielu klientów jest skłonnych z nich skorzystać.
Nie można jednak utożsamiać konta oszczędnościowego ze zwyczajnym kontem, bowiem nie powinno ono służyć do rozliczeń bieżących. Zwykle banki dają w miesiącu tylko jedną bądź kilka możliwości wypłaty pieniędzy bezpłatnie. Za każdą pozostałą wypłatę klientowi przyjdzie zapłacić bankowi niemałą prowizję, rzędu od 5 do nawet 10 zł.
Najmniejsze opłaty i największe zyski z tytułu odsetek wiążą się z założeniem i utrzymywaniem konta oszczędnościowego w Meritum Banku. Mowa tu o „MeritumKoncie Silnie Zarabiającym”. Jest ono oprocentowane na 5,3% w skali roku, a odsetki kapitalizowane są codziennie. Przelewy zewnętrzne z konta oszczędnościowego Meritum Banku można dokonywać wyłącznie za pośrednictwem założonego bezpłatnie ROR-u MeritumKonto Zarabiające. Bank nie pobiera opłat za prowadzenie „MeritumKonta Silnie Zarabiającego” oraz za pierwszy przelew wykonany w bankowości elektronicznej w miesiącu.
Dobrym rozwiązaniem dla klientów chcących zarabiać na swoich oszczędnościach, będzie założenie „Konta Więcej Oszczędnościowego” w banku BNP Paribas. Jego wadą jest to, że jest ono adresowane wyłącznie dla nowych klientów banku, kiedy otwierają oni konto osobiste w BNP Paribas. Suma odsetek, jakie można wypracować na „Koncie Więcej Oszczędnościowym” będzie taka sama jak w przypadku „MeritumKonta Silnie Zarabiającego”, ale BNP Paribas pobiera więcej opłat za założenie i prowadzenie Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowego oraz dokonywane przelewy zewnętrzne.
Wśród najlepszych kont oszczędnościowych wymienia się również „Rachunek Oszczędzam”, który założymy w Credit Agricole.