7.7 C
Warszawa
niedziela, 13 października, 2024
Strona głównaPoradnikiDożywotnia renta za mieszkanie

Dożywotnia renta za mieszkanie

Renta dożywotnia w zamian za mieszkanie czy dom jest zupełnie czym innym, niż odwrócony kredyt hipoteczny, który już niebawem ma pojawić się w ofertach wielu banków, na mocy nowych przepisów prawa. Tymczasem jednak, dożywotnia renta za mieszkanie jest oferowana głównie osobom samotnym, nieposiadającym spadkobierców. Wiele spółek jest w stanie wypłacać starszym osobom rentę aż do śmierci, w zamian za nieruchomość. W przypadku dożywotniej renty za mieszkanie dana osoba może zamieszkiwać w swoim domu lub mieszkaniu do końca życia, ale jej właścicielem staje się dana spółka.
Niektóre starsze osoby uważają, że dożywotnia renta jest tożsama z wypłacanymi pieniędzmi z odwróconego kredytu hipotecznego. Tymczasem, są to zupełnie inne produkty finansowe. W przypadku dożywotniej renty od razu właścicielem nieruchomości w jej księdze wieczystej zostaje wpisana dana spółka lub fundusz, które mają wypłacać świadczenia dotychczasowemu właścicielowi domu lub mieszkania. W takim przypadku ewentualni spadkobiercy nie mają możliwości ubiegania się o przejęcie nieruchomości. Co najwyżej, mogą otrzymać określoną kwotę spadku. W odwróconej hipotece tak nie jest, Jeśli spadkobiercy chcą przejąć nieruchomość mogą tego dokonać, spłacając zaciągnięty przez seniora odwrócony kredyt hipoteczny.
Zarówno na dożywotnią rentę, jak i na kredyt hipoteczny w odwróconej formie, mogą liczyć małżeństwa. Niemniej jednak, w przypadku dożywotniej renty dostaną one jedną, wspólną, stałą kwotę. Wypłacana jest ona przez spółkę lub fundusz do chwili, aż oboje umrą. Nawet, jeśli jedno z małżonków umrze, drugie może liczyć na wypłatę dożywotniej renty w takiej samej wysokości. Wysokość dożywotniej renty podlega waloryzacji o wskaźniki inflacji publikowany przez Główny Urząd Statystyczny.
Wysokość dożywotniej renty ściśle uzależniona jest od wartości nieruchomości, od wieku osób lub osoby starających się o nią, jak i od ich płci. Kobiety, które według danych statystycznych żyją dłużej, otrzymają niestety niższą rentę, niż mężczyzna w tym samym wieku. Fundusze i spółki oferujące dożywotnią rentę wypłacają ją w różnej wysokości, która ustalana jest indywidualnie z seniorem. Nie są to zbyt wysokie kwoty – około 500-600 zł, w przypadku nieruchomości wartej 400 tysięcy. Łączna wartość wypłaconej dożywotniej renty ma niewielką szansę na to, aby zrównać się z rzeczywistą wartością nieruchomości, zwłaszcza, że owa wartość z biegiem czasu niewątpliwie wzrośnie.
Przed wyborem konkretnej oferty na dożywotnią rentę, warto przeanalizować alternatywne możliwości pozyskania dodatkowych środków finansowych przez seniora. Nie zawsze dożywotnia renta będzie tą najlepszą opcją.
Dodatkowo, należy sprawdzić, czy skorzystanie z opcji dożywotniej renty nie pociąga za sobą pewnych kosztów. Mogą one wynikać z konieczności wyceny nieruchomości, zawarcia aktu notarialnego, użytkowania wieczystego, polisy ubezpieczeniowej dla nieruchomości, czy też podatku od nieruchomości.