23.6 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaPoradnikiCzy opłaca się kupować ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Czy opłaca się kupować ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Decydując się na kredyty hipoteczne, często trzeba wykupić do nich określone ubezpieczenia – niektóre z nich są obowiązkowe, a inne dostępne są jako dodatkowe. Chociaż może się wydawać, że zaopatrzenie się w takie ubezpieczenia to strata pieniędzy, to jednak w rzeczywistości są one bardzo praktyczne i mogą się przydać w wielu nieoczekiwanych momentach.
Obowiązkowym ubezpieczeniem związanym z kredytem hipotecznym jest ubezpieczenie pomostowe, które obowiązuje do czasu wpisania do księgi wieczystej hipoteki banku. Następnym ubezpieczeniem często zalecanym lub obowiązkowym jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Dodatkowo banki nakazują kupno ubezpieczeń od zdarzeń losowych, na przykład pożarów lub zalania mieszkania.
Można ubezpieczyć się również od utraty pracy, trwałej niezdolności do pracy czy też wybrać ubezpieczenie na życie. Polisy ubezpieczeniowe nie muszą być kupowane bezpośrednio od banku, ale można wybrać też innych ubezpieczycieli, którzy proponują pod tym względem lepsze warunki.