27.7 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaPoradnikiCzy emeryt dostanie kredyt?

Czy emeryt dostanie kredyt?

Emerytury w Polsce w większości przypadków trudno zaliczyć do wysokich. Niemniej jednak, stanowią one dla banków stabilny, pewny dochód, dlatego też sami emeryci stali się w ostatnim czasie pożądanymi kredytobiorcami. Instytucje bankowe prześcigają się wprost w walce o klientów –emerytów. Oferują im coraz bardziej korzystne warunki udzielania zarówno kredytów, jak i pożyczek. Emeryt starający się o kredyt może liczyć na spore ułatwienia przy realizacji procesu kredytowego.
Nie tylko stabilność dochodów powoduje, że emeryt jest w opinii banku dobrym kredytobiorcą. Jednocześnie, starszych ludzi cechuje sumienność w spłacaniu kredytów. Niemalże nigdy nie zaciągają zobowiązań finansowych bez zastanowienia, dlatego też jeśli już mają kredyt, to w wyznaczonym dniu miesiąca jego raty wraz z należnymi bankowi odsetkami, będą na pewno spłacone. Są to więc klienci odpowiedzialni i wypłacalni, stąd też wiele banków konstruuje specjalnie dla nich swoją ofertę kredytową i pożyczkową.
Kredyt dla seniora nie jest już dziś niczym szczególnym, bowiem podobna oferta istnieje w wielu instytucjach kredytowych. Różnice mogą tkwić w formalnościach niezbędnych do dopełnienia przy zaciąganiu kredytu przez emeryta, czy też w warunkach spłaty.
Najbardziej aktywnie o klientów – emerytów walczy Bank Pocztowy, który również ma własną ofertę kredytów dla seniorów. Ma on także tą przewagę nad innymi bankami, że jego placówki i oddziały znajdują się zarówno w dużych, jak i całkiem małych miejscowościach. Emeryci mają do niego blisko, dlatego udają się do Banku Pocztowego po pożyczki.
Specjalną ofertę na kredyt dla emerytów przygotował Eurobank. Jeśli kredytobiorcą jest senior, może on liczyć na uproszczenie procedury udzielenia kredytu. Wystarczy, że przedstawi w Eurobanku dokumenty o przyznaniu emerytury lub ostatni odcinek renty, bądź historię rachunku bankowego, na które trafia świadczenie, a po okazaniu dowodu, otrzyma decyzję kredytową.
Na jakie udogodnienia w ofertach kredytowych może liczyć emeryt? Otóż, banki są skłonne do:

  • Uproszczenia procedury kredytowej,
  • Rezygnacji z prowizji za udzielenie pożyczki,
  • Obniżenia marży kredytowej,
  • Dodania gratisów do zaciąganej pożyczki.

Z drugiej strony, nie jest powiedziane, że każdy emeryt zgłaszający się do banku po kredyt, dostanie od niego pozytywną decyzję kredytową. Mogą na nią liczyć tylko te osoby, które na przykład mają mniej niż 75 czy 80 lat. Powyżej tej granicy banki najprawdopodobniej nie będą skłonne do udzielenia kredytu, ponieważ byłoby to dla nich stanowczo zbyt ryzykowne.