15 C
Warszawa
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPoradnikiBankowość dziecięca

Bankowość dziecięca

Na ogół, oferta banków skierowana jest przede wszystkim do osób dorosłych. Z kredytów czy z lokat mogą korzystać wyłącznie osoby pełnoletnie. Niemniej jednak, wiele banków kieruje swoją ofertę ROR-ów nawet do nastolatków. Stąd też można mówić o bankowości dziecięcej. Rodzice mogą założyć dla swojego dziecka konto bankowe i odkładać na nim pieniądze. Mają także możliwość otwarcia konta choćby po to, aby przelewać na nie tzw. „tygodniówki”. Jest to o tyle wygodne, że pieniądze są bezpieczne, dziecko nie zgubi większej kwoty pieniędzy, ale z drugiej strony może wypłacić pieniądze z każdego bankomatu, czy też zapłacić w sklepie lub punkcie usługowym, kartą.
W niektórych bankach konto osobiste może założyć nawet 13-latek, choć trzeba powiedzieć, że opcjonalność takiego konta będzie okrojona w stosunku do oferty obowiązującej dla klientów pełnoletnich. Bankowość dziecięca może być postrzegana jako przygotowanie nastolatków do dorosłego życia finansowego. Dziecko dzięki temu być może nie wyda wszystkich posiadanych środków finansowych na raz. Rodzice w ten sposób uczą poniekąd dziecko oszczędności, choć muszą poświęcić nieco więcej czasu na przekazywanie na jego konto pieniędzy.
Dla samych klientów banków, posiadanie konta dla dziecka na ogół jest bezpłatne, bowiem banki nie naliczają żadnych opłat za jego otwarcie i prowadzenie, czy też za wydanie i utrzymywanie karty debetowej do konta. Niejednokrotnie bank stawia warunek, że konto będzie bezpłatne, ale tylko przy spełnieniu przez jego właściciela pewnych warunków. Dotyczą one na ogół konieczności regularnych zasileń konta, choćby niewielkimi kwotami.
Konto dla małolatów dostępne jest dopiero dla osób, które ukończyły 13-sty rok życia. Młodsze dzieci nie mogą mieć założonego konto w banku, ponieważ jest to niezgodne z zapisami prawnymi. Dziecko w wieku 13 lat uzyskuje prawo do ograniczonego dysponowania majątkiem, ale pomimo to, przy zakładaniu konta bankowego dziecko musi uzyskać pozwolenie rodzica i musi być on obecny w banku. Dziecko przy tej okazji musi przedstawić w banku legitymację szkolną lub paszport, zaś dokumentem wymaganym od rodzica jest dowód tożsamości. Oficjalnie, właścicielem takiego konta staje się dziecko, pomimo, że ma ono zaledwie 13 lat. Rodzice mają prawo do ustalania na koncie dziecka poziomów limitów wypłat itp.
Z perspektywy banku konto bankowe dla nastolatka bynajmniej nie stanowi źródła wielkiego zarobku, ale jest to urozmaiceniem oferty. Poza tym, najczęściej jest tak, że jeśli dziecko posiada konto w danym banku, rodzic również zdecyduje się na założenie swojego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w tym samym banku, albo na odwrót. Dodatkowo, rachunek dla małolata, wbrew pozorom, jest dla banku istotną inwestycją na przyszłość. Liczy się bowiem na to, że po osiągnięciu pełnoletniości klient pozostanie w tym samym banku i będzie korzystał z szerokiej palety usług i produktów finansowych.