20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBez kategoriiWyjątkowa moneta na otwarcie Centrum Pieniądza NBP

Wyjątkowa moneta na otwarcie Centrum Pieniądza NBP

W poniedziałek, 18 kwietnia Narodowy Bank Polski wyemituje srebrną monetę o nominale 10 zł poświęconą Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, które już wkrótce zostanie otwarte w siedzibie NBP w Warszawie.

 

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka jest jedyną w swoim rodzaju placówką edukacyjno-wystawienniczą. Jej misją jest popularyzowanie wiedzy na temat ekonomii oraz historii pieniądza w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Licząca ponad 2000 m2 powierzchni i podzielona na 16 modułów tematycznych multimedialna ekspozycja opowiada historię pieniądza, wyjaśnia rolę banków centralnych i znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji.

 

– W intrygującej oprawie scenograficznej zgromadzono kilka tysięcy unikalnych eksponatów i numizmatów oraz ponad 250 najnowocześniejszych urządzeń multimedialnych stanowiących interaktywną platformę, dzięki której zwiedzający będą mogli wziąć udział w strategicznych grach ekonomicznych albo obejrzeć tematyczne animacje i filmy. Goście będą mogli również zapoznać się z jedną z  większych w kraju kolekcji polskich monet, porozmawiać z wirtualnym bankierem, podnieść w skarbcu sztabę złota czy zbadać w laboratorium autentyczność własnych pieniędzy – zachęca Piotr C. Śliwowski, dyrektor Centrum Pieniądza NBP. Ekspozycja zostanie otwarta dla publiczności w Noc Muzeów 14 maja 2016 r.

 

Wyjątkowa moneta na otwarcie Centrum Pieniądza NBP

Głównym elementem rewersu monety są elementy o charakterze symbolicznym: „drzewo wiedzy” – charakterystyczny punkt ekspozycji Centrum oraz okrążająca tarcza zegara historii z umieszczoną w tle wstęgą gablot. Awers wskazuje pojęcia kluczowe dla opowieści o świecie pieniądza. Zapisane na monecie słowa – bezpieczeństwo, przyszłość, stabilność, wartość, historia, państwo, kultura, wiedza, pieniądz, rozwój, rynek i bank – które wpisane w kręgi, obecne są również w ikonach nawigacji w aplikacjach multimedialnych Centrum. Wizerunek monety zaprojektowała Dobrochna Surajewska, znana między innymi jako autorka „Europy bez barier”, która zdobyła I miejsce na międzynarodowym konkursie Coin of the Year 2013 (COTY)  i tytuł najbardziej inspirującej monety.

 

Moneta znajdzie się w sprzedaży w poniedziałek 18 kwietnia. Dla kolekcjonerów przygotowano do 40 tys. sztuk – dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP w cenie 110 zł. Więcej informacji na temat monety oraz Centrum Pieniądza można znaleźć w folderze na stronie internetowej NBP. Kolejna emisja wartości kolekcjonerskich planowana jest na 21 kwietnia – NBP wyemituje wówczas monetę okolicznościową „Wrocław – Europejska Stolica Kultury”.

 

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBP oraz w zakładce „Monety okolicznościowe NBP”.

 

/NBP