23.2 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaBez kategoriiPKO Bank Polski zaprasza na Bydgoski Festiwal Operowy

PKO Bank Polski zaprasza na Bydgoski Festiwal Operowy

Tegoroczny festiwal będzie pełen różnorodności. Oprócz klasycznych oper, m.in. „Don Carlos” Giuseppe Verdiego, „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki czy „Jenůfa” Leoša Janáčka, w programie znajdziemy też musical – „Mistrz i Małgorzata”, balet – „Poskromienie złośnicy” Johna Cranki i współczesny balet w wykonaniu Shanghai Ballet, a także spektakl dramatyczny „Kwartet”.

Po raz pierwszy w Polsce, będzie też można zobaczyć barokową operę-balet „Les Indes Galantes” Jeana-Philippe’a Rameau w reżyserii Natalii Kozłowskiej, w wykonaniu międzynarodowego zespołu.

Festiwal otworzy premiera Opery Nova w Bydgoszczy – „Don Carlos” w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego. Dużym wydarzeniem będzie też nowa inscenizacja „Strasznego dworu” w reżyserii Krystyny Jandy, w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Łodzi oraz musical Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa – „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Bydgoski Festiwal Operowy jest uznawany za największy w Polsce przegląd dokonań teatrów operowych i grup baletowych. Ze względu na artystyczną rangę i poziom wystawianych przedstawień uchodzi za niezwykle prestiżowy, ale różnorodność propozycji sprawia, że jest jednocześnie otwarty dla szerszej publiczności. Nie inaczej zapowiada się tegoroczna edycja.

PKO Bank Polski, po raz kolejny wspiera Bydgoski Festiwal Operowy pokazując, że chętnie angażuje się w ciekawe i wartościowe przedsięwzięcia artystyczne. Do nich należy na pewno zakończona sukcesem premiera nowej wersji rock-opery „Jesus Christ Superstar” Teatru Muzycznego w Poznaniu, przygotowanej specjalnie na zakończenie obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski (16 kwietnia br.).

Bank jest widocznym na rynku mecenasem sztuki. Wspiera zarówno wydarzenia muzyczne, np. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans we Wrocławiu, czy działania Narodowego Forum Muzyki, których jest partnerem strategicznym, jak i instytucje kulturalne, np. Filharmonię Warmińsko-Mazurską, Operę na Zamku w Szczecinie i teatry, m.in. Teatr Polski w Warszawie. Ponadto angażuje się w inicjatywy kulturalne związane z wydarzeniami historycznymi, np. sponsorując koncerty i widowiska z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Źródło: PKO Bank Polski