26.4 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaBez kategoriiPKO Bank Polski - I miejsce w kategorii kredyt hipoteczny

PKO Bank Polski – I miejsce w kategorii kredyt hipoteczny [Uzasadnienie]

Rosnące wymagania dotyczące wkładu własnego narzucane przez rekomendacje KNF doprowadziły do podziałów na rynku hipotek. Część instytucji oferuje kredyty z 10-procentowym wkładem własnym, inne wymagają co najmniej 15 proc. wpłaty, a najbardziej konserwatywne — 20 proc.

 

Kredytobiorcy do tej pory chętnie korzystali z możliwości finansowania jak największej części inwestycji. W 2015 r. niemal połowa nowych umów charakteryzowała się wskaźnikiem LTV powyżej 80 proc.

 

W rankingu „Złoty Bankier” eksperci przeanalizowali oferty banków dla trzech typów klienta — wielkomiejskiego singla, rodziny z dzieckiem oraz bezdzietnej pary zaczynającej samodzielne życie w mniejszym mieście. W każdym przypadku wzięto pod uwagę trzy scenariusze dotyczące wkładu własnego. Przyjęliśmy, że oferta zwycięskiego banku w dziedzinie finansowania nieruchomości powinna charakteryzować się nie tylko atrakcyjnymi kosztami, ale także dostępnością w różnych przedziałach wkładu własnego.

 

Zespół ekspertów uznał, że Złoty Bankier w kategorii „Kredyt hipoteczny” powinien trafić w ręce PKO Banku Polskiego, którego oferta konsekwentnie lokowała się w ścisłej czołówce pod względem kosztu. Klienci banku mają dostęp do finansowania także w przypadku posiadania niskiego wkładu własnego. Na wyróżnienie zasługują także inne parametry kredytów oferowanych przez PKO BP, w tym warunki wcześniejszej spłaty zobowiązania oraz promocyjne obniżenie marży w pierwszym roku trwania umowy.

 

Na drugim miejscu w kategorii „Kredyt hipoteczny” znalazł się Bank Zachodni WBK. Kapituła postanowiła wyróżnić uniwersalność oferty banku i jej dostępność także dla osób dysponujących niższym wkładem własnym, konkurencyjny poziom marży oraz korzystne warunki wcześniejszej spłaty zobowiązania, zwłaszcza w pierwszym okresie trwania umowy. Trzecim miejscem uhonorowano bank Citi Handlowy wysoko lokujący się w przypadku ofert dla klientów dysponujących wkładem własnym przewyższającym dopuszczalne minimum.

 

Michał Kisiel

Źródło: PKO Bank Polski