4.9 C
Warszawa
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaBez kategoriiDomy Prefabrykowane w 7 dni — czym są i czy warto z...

Domy Prefabrykowane w 7 dni — czym są i czy warto z nich skorzystać?

Budowa domu to jedno z największych przedsięwzięć, które czeka osoby chcące stworzyć swoje miejsce na ziemi. Często jest ona bardzo kosztowna, długa i skomplikowana a problemy, które mnożą się nagminnie, przyprawiają budowniczemu siwych włosów na głowie. Istnieje jednak pewna alternatywa w postaci domów prefabrykowanych, które stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób korzysta z takiego rozwiązania. Można je postawić na działce w ciągu kilku dni bez całego procesu budowlanego i rozpocząć użytkowania od następnego dnia. Czym zatem są domy prefabrykowane? Czy warto z nich korzystać? Jakie mają plusy? Odpowiedzi wraz z przydatnymi wskazówkami na ten temat — poniżej.
Czym są domy prefabrykowane?

Domy prefabrykowane to domy składające się z modułów wykonywanych w fabryce przez firmę produkcyjną. Na linii produkcyjnej powstaje kuchnia lub sypialnia, która jest wyposażona i gotowa do użytkowania od wewnątrz a obudowana materiałami izolacyjnymi od zewnątrz. Z takich segmentów, które są ustandaryzowane, można złożyć cały dom na zasadzie “klocków lego”. Fabryka wykonująca takie domy korzysta ze standardowych segmentów, które są dostosowywane oraz wybierane według uwag klientów. Po wykonaniu segmentów są one przewożone na teren działki i składane w ciągu kilku dni w spójną całość. Domy takie można również rozbudowywać w razie chęci zmian. Konstrukcje modułowe są równie wytrzymałe co domy tradycyjne i spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa oraz jakości. Domy prefabrykowane mogą służyć zarówno za domy całoroczne, jak i domki letniskowe z dala od innych zabudowań. Do domów takich podłączone są wszystkie media, a osoba nieznająca się na budownictwie będzie miała problem z rozpoznaniem takiej konstrukcji.

Jakie są korzyści płynące z tego wyboru?

Korzyści, które płyną z wyboru domów prefabrykowanych, jest wiele. Pierwsza z nich to przyjazny system budowy. Zamawiając wykonanie takiego domu, nie musimy nadzorować prac, martwić się o materiały, opóźnienia czy inne nieprzewidziane problemy. Opcja ta jest również komfortowa ze względu na szybkość stawiania. W zależności od oferty firmy czy skomplikowania projektu dom taki może powstać od zamówienia już w ciągu kilku miesięcy. Sam montaż jest również dużym plusem. W jego trakcie działka nie jest degradowana i niszczona przez ciężki sprzęt, moduły można dowieść praktycznie w każde miejsce, a kilkudniowe zestawienia gotowych części domu kończy całkowicie proces budowy. Domy modułowe możemy też precyzyjnie dopasować do swoich potrzeb. Wiele opcji wyboru wyposażenia czy zewnętrznego designu daje niezliczone kombinacje i pewność, że otrzymamy produkt zgodny z własnymi potrzebami. Dużą korzyścią jest też gwarancja na dom jako produkt, który kupiliśmy od firmy. Jest on tak traktowany z uwagi, iż jego wykonanie odbywa się we fabryce, a my kupujemy gotowy element. W zależności od umowy oraz oferty firmy gwarancja może obowiązywać przez kilkadziesiąt lat, więc samodzielnie nie musimy troszczyć się o naprawy czy ew. usterki.

Jak wygląda proces stawiania domu prefabrykowanego?

Proces stawiania domu prefabrykowanego rozpoczyna się na długo przed jego osadzeniem na działce w fabryce i biurze projektowym. Osoba chętna i zdecydowana na tego typu rozwiązanie po wyborze odpowiedniej firmy zjawia się i rozpoczyna kreowanie budynku. Podczas pierwszych spotkań, określa ona swoje preferencje, życzenia, wymagania oraz wybiera konkretne opcje, które mają pojawić się w przyszłym domu. Można zaliczyć do nich kolorystykę, układ segmentów, liczbę pomieszczeń, rodzaj wykończenia czy akcesoria. Choć domy prefabrykowane powstają w fabryce i na podstawie podobnych projektów to w zależności od firmy istnieje duża lub bardzo duża możliwość modyfikacji i wprowadzania swoich uwag. Po tym etapie następuje najdłuższy — czas oczekiwania.

Drugi etap budowy składa się tworzenia domu w fabryce. Wykonawca na podstawie standardowych segmentów wybiera ich odpowiednią ilość, ustawia i zajmuje się wykańczaniem każdego z nich w sposób, jaki zażyczył sobie klient. Segmenty te nie są jeszcze połączone na stałe a tylko zestawiane w celu wykonania łączeń i skompletowania zestawu, który później zostanie przewieziony na działkę budowlaną. Praca taka może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy i jest różna w zależności od wielkości domu, skomplikowania domu czy samego producenta. W trakcie tego etapu wykończane jest wnętrze w taki sposób, aby było one gotowe do użytku od razu po umieszczeniu domu na działce. Podczas tego procesu montowana jest kuchnia czy łazienka, półki, blaty czy inne elementy użytkowe. Segmenty są izolowane, wykańczane i przygotowywane, aby po złożeniu stanowiły spójną całość.

Trzecim — ostatnim etapem jest montaż takiego domu. Polega ona na przewiezieniu segmentów (kuchni, pokojów, łazienki itp.) na działkę budowlaną. Odbywa się to przy pomocy ciężarówek i specjalnych platform. Po dostarczeniu wszystkich elementów są one poprzez duży dźwig ustawiane obok siebie i stale łączone. Operacja stawiania domu na fundamentach trwa zazwyczaj kilka dni i może być różna w zależności od pogody czy skomplikowania obiektu. Po połączeniu wszystkich części ze sobą, stworzeniu dachu i podłączeniu wszystkich łączy dom teoretycznie jest gotowy do użytku. Prace wykończeniowe terenu wokół niego, drobnych elementów, których nie można było wykończyć w fabryce, lub personalizacja trwać może dodatkowych kilka tygodni.