31.2 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaBez kategoriiBGK: Rekordowe zainteresowanie budową lokali socjalnych i komunalnych

BGK: Rekordowe zainteresowanie budową lokali socjalnych i komunalnych

Jest to pierwsza edycja programu po zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, która zakłada m.in. większe dopłaty dla gmin, spółek gminnych, powiatów i organizacji pożytku publicznego na tworzenie zasobów mieszkaniowych. W wiosennej edycji programu do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło 111 wniosków o łącznej wartości blisko 102 mln zł. W porównaniu do ubiegłorocznej wiosennej edycji wartość złożonych wniosków wzrosła prawie o połowę (46 proc.).

– Obecnie sprawdzamy poprawność złożonych wniosków pod względem formalno-prawnym. Do końca czerwca BGK podejmie decyzję o przyznaniu finansowania, bądź odmowie przyznania dotacji. Pula środków do wykorzystania wynosi ponad 65 mln zł – mówi Bogusław Białowąs – zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wnioski dotyczą finansowania budowy 1 719 mieszkań dla najuboższych, w tym: 951 mieszkań komunalnych, 763 lokali socjalnych i 5 mieszkań chronionych. Łączna wartość wszystkich inwestycji to blisko 263 mln zł. Większość ze 111 wniosków złożyły gminy, bo aż 103. Siedem wniosków złożyły spółki gminne, a jeden organizacja pożytku publicznego. Najbardziej aktywne były województwa: pomorskie (19 proc. mieszkań objętych wnioskami), mazowieckie (18 proc.), oraz wielkopolskie (16 proc.).

Nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali dla najbiedniejszych mieszkańców gmin wprowadza szereg zmian. Najważniejsze z nich to zwiększenie wysokości dofinansowania, złagodzenie obowiązku wydzielania ekwiwalentnego zasobu lokali socjalnych, rozszerzenie wsparcia na spółki gminne i umożliwienie samorządom wykupu mieszkań pozakładowych.

– Wzrost zainteresowania programem potwierdza, że istnieje ogromna potrzeba zaspokajania potrzeb mieszkaniowych osób o niskich dochodach. To dobry sygnał dla osób oczekujących na ofertę dla siebie, na mieszkanie na wynajem o przystępnym czynszu. Chcemy, aby takich mieszkań powstawało więcej – podkreślił wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

– Z uwagi na wzmożone kontakty z klientem spodziewaliśmy się dużej ilości wniosków, ale zainteresowanie programem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Mamy nadzieję, że i tym razem z finansowego wsparcia skorzystają wszyscy wnioskodawcy. Ze względu na zmiany w programie, które zaczęły obowiązywać od tegorocznej edycji, liczymy na progresywny wzrost liczby aplikacji składanych przez spółki gminne. Chociaż wcześniej nie mogły one skorzystać ze wsparcia, to na starcie wartość złożonych przez nie wniosków przekroczyła już 10 mln zł – dodaje dyrektor Białowąs.

 

Po uruchomieniu w 2007 r. wieloletniego rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał łączne dofinansowanie o wartości ponad 660 mln zł na realizację ponad 1 076 przedsięwzięć, których łączna wartość przekracza 2,1 mld zł. Dzięki tym środkom powstało już przeszło 12 tys. mieszkań oraz ponad 900 miejsc noclegowych, a kolejne 3 787 lokali/miejsc pozostaje w trakcie realizacji. Wnioski można składać w BGK dwa razy do roku od 1 do 31 marca oraz od 1 do 30 września.

Źródło: BGK