23.6 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaBez kategoriiBank BGŻ BNP Paribas ogłasza strategię na lata 2016-2018

Bank BGŻ BNP Paribas ogłasza strategię na lata 2016-2018

Do końca 2018 roku Bank BGŻ BNP Paribas chce zdobyć ponad 5 proc. udziału w rynku, obniżyć wskaźnik kosztów do dochodów do ok. 55 proc. i zwiększyć ROE do ok. 10 proc. Bazą do skutecznej realizacji strategii jest zakończenie procesu integracji operacyjnej Banku BGŻ BNP Paribas do końca 2016 roku, a także połączenie prawne Banku z Sygma Bankiem Polska w połowie tego roku.

 

Cztery równorzędne filary strategii to:

 • koncentracja na kliencie
 • wsparcie klientów korporacyjnych w ich międzynarodowej ekspansji
 • zintegrowany Bank uniwersalny
 • oparcie usług na technologii cyfrowej w każdym segmencie działalności

– Rok po połączeniu dwóch banków, jesteśmy coraz bliżej ukończenia procesu integracji. Jednocześnie jesteśmy gotowi, aby w połowie bieżącego roku połączyć się z Sygma Bankiem Polska. Fuzja z Sygma Bankiem wzmocni naszą działalność w obszarze consumer finance. Uznaliśmy, że to dobry moment do aktualizacji strategii rozwoju naszego zintegrowanego Banku. Połączenia, o których wspomniałem, znacząco umacniają naszą pozycję rynkową – należymy do grona największych banków w Polsce pod względem sumy bilansowej i liczby klientów. W niektórych obszarach, jak np. sektor agro czy międzynarodowa bankowość korporacyjna, jesteśmy liderem pod względem udziałów w rynku. Jednocześnie mamy świadomość wyzwań stojących przed sektorem finansowym i aby nadal móc się rozwijać musimy koncentrować się na dalszej poprawie efektywności, która przyniesie pozytywne efekty dla naszych klientów, pracowników i akcjonariuszy – mówi Tomasz Bogus, prezes zarządu Banku BGŻ BNP Paribas.

 

W strategii, Bank BGŻ BNP Paribas jasno zdefiniował swoje cele:

 • uzyskanie ponad 5 proc. udziału w rynku kredytów i depozytów,
 • poprawa efektywności wynikająca zarówno z synergii kosztowych związanych z integracją banków, jak i zwiększania przychodów,
 • wzrost wyniku z działalności bankowej poprzez wdrożenie nowych inicjatyw we wszystkich liniach biznesowych,
 • obniżenie wskaźnika kosztów do dochodów z 74 proc. w 2015 r. (bez uwzględnienia kosztów integracji) do ok. 55 proc. w 2018 r.,
 • wzrost rentowności kapitału własnego (ROE) do poziomu ok.10 proc.

– Zakończenie integracji pozwoli nam na realizację synergii po stronie kosztowej. Jednak bazą do poprawy efektywności w kolejnych latach ma być systematyczna poprawa wyniku z działalności bankowej. Posiadamy ofertę dla każdej z grup klientów i zamierzamy to wykorzystać do dalszego rozwoju. Chcemy rosnąć w każdym obszarze, być bankiem zintegrowanym, wykorzystującym w pełni potencjał naszej uniwersalnej oferty do zwiększenia przychodów – dodaje Tomasz Bogus.

 

Bank BGŻ BNP Paribas chce oprzeć swój rozwój na 4 filarach:

 1. Koncentracja na kliencie – obecność blisko klientów, dzięki wykorzystaniu sieci oddziałów, przede wszystkim w małych i średnich miastach. Koncentracja na klientach bankowości detalicznej oraz wybranych sektorach i branżach bankowości korporacyjnej i MSP. Dalsze umacnianie pozycji lidera w sektorze rolno-spożywczym.
 2. Wsparcie klientów korporacyjnych w ich zagranicznej ekspansji, dzięki wykorzystaniu potencjału Grupy BNP Paribas obecnej w 75 krajach na całym świecie.
 3. Przekształcenie banku uniwersalnego w bank zintegrowany zwiększający cross-selling, umożliwiający kompleksową obsługę każdego aspektu działalności biznesowej, zarówno poszczególnych klientów, jak i wybranych branż.
 4. Rozwój bankowości elektronicznej i mobilnej umożliwiający konkurowanie z najlepszymi bankami na rynku. Optymalizacja i industrializacja procesów operacyjnych.

BGŻ BNP Paribas