27 lipca 2011 roku belgijski KBC poinformował, że Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję dotyczącą sprzedaży jego aktywów, Kredyt Banku oraz firmy ubezpieczeniowej Warta. Dzięki temu KBC ma możliwość uruchomienia procesu sprzedaży. W komunikacje zaznaczono, że wystosowane zostaną dwie oddzielne oferty – jedna dotycząca wyłącznie sprzedaży Kredyt Banku oraz druga, odnosząca się do sprzedaży firmy ubezpieczeniowej Warta.
KBC zapewnia, że przeprowadzane transakcje sprzedaży będą prawidłowe, w szczególności, jeśli chodzi o wszystkich dotychczasowych pracowników Kredytu Banku i firmy Warta. KBC chce, aby proces sprzedaży został zrealizowany w możliwie krótkim czasie, przy jednoczesnym zagwarantowaniu wysokiej jakości obsługi klienta. Belgijski KBC ogłosił jednocześnie, że sprzedaż aktywów w Polsce pod szyldem Kredyt Banku i Towarzystwa Ubezpieczeniowego Warta będzie korzystną, atrakcyjną pod względem cenowym ofertą dla zainteresowanych stron transakcji.
KBC twierdzi, że istnieje wysokie zainteresowanie każdą z firm. Pojawiły się pierwsze sygnały, świadczące o tym, że szybko znajdzie się inwestor lub inwestorzy, którzy chcieliby skorzystać z atrakcyjności Polski i kupić polski Kredyt Bank lub firmę ubezpieczeniową Warta.
W środę, 27 lipca bieżącego roku Komisja Europejska wydała ostateczną decyzję dotyczącą wprowadzenia zmian do planu strategicznego Grupy KBC z Belgii. Zmiany te obejmują planowaną ofertę publiczną mniejszościowego pakietu akcji w czeskim banku CSOB, węgierskim banku K&H, jak i sprzedaży oraz leasing zwrotny biur centrali KBC w Belgii, na sprzedaż wystawione zostaną polskie spółki zależne, zarówno bankowa, jak i ubezpieczeniowa, tj. Kredyt Bank i firma Warta.
Zmiana w planie strategicznym Grupy KBC obejmie jednocześnie sprzedaż albo w ostateczności wcześniejsze umorzenie instrumentów finansowych, np. ABS i CDO. Dla samego Kredyt Banku w Polsce i firmy ubezpieczeniowej Warta oznacza to zmianę właściciela.
Na rynkach strategicznych Belgii, Słowacji, Bułgarii, Czech i Węgier, Grupa KBC ma zamiar rozwijać model bancassurance. Jest on istotą strategii dla belgijskiej Grupy. Zbycie polskich aktywów należących do KBC pozwoli Grupie na bardziej efektywne dokonywanie przekształcenia w podmiot mniej złożony, za to bardziej ukierunkowany, ale zachowujący też korzyści ze skali prowadzonej działalności.
W rękach Grupy KBC pozostanie pakiet większościowy w Czechach, mowa tu o CSOB Banku, oraz na Węgrzech, tj. w K&H Bank.
M.M. – bankowynet.pl
źródło: Onet.pl