27.6 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościZyski z oszczędności większe o 50 procent? Tak, to całkiem realne

Zyski z oszczędności większe o 50 procent? Tak, to całkiem realne

Przed wyzwaniem zyskownego, ale i bezpiecznego lokowania oszczędności staje coraz więcej posiadaczy nadwyżek finansowych. Czy wybierając mniej ryzykowne sposoby pomnażania środków można w jakiś sposób „podkręcić” wyniki swoich inwestycji?
Najczęściej wybieranymi instrumentami do bezpiecznego lokowania pieniędzy są produkty bankowe. Rozwiązaniami cieszącymi się największą popularnością są tradycyjne lokaty oraz konta oszczędnościowe, które z punktu widzenia bezpieczeństwa nie różnią się między sobą, ponieważ podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości 100 tys. euro.
Znaczącą różnicą jest natomiast oprocentowanie tych produktów. Dla odpowiedniego zobrazowania tego stwierdzenia porównajmy średnie oprocentowanie konta oszczędnościowego i jednomiesięcznej lokaty bankowej (dla kwoty 2 tys. złotych).
Średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych wynosi dziś 1,61 proc. w skali roku. Tak niska wartość jest efektem obowiązywania niskich stóp procentowych, a dokładniej z decyzji Narodowego Banku Polskiego, który od blisko 3 lat prowadzi niezwykle ekspansywną politykę pieniężną, czyli obniża stopy procentowe, które mają bezpośredni wpływ na oprocentowanie kont i lokat.
Zmiany w oprocentowaniu kont oszczędnościowych pokazuje wykres:

Średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych

Lokata bankowa
– Decyzje Narodowego Banku Polskiego nie przeszły bez echa także na rynku depozytów bankowych, których oprocentowanie również znalazło się teraz na swoich historycznych minimach. Potwierdzeniem tej tezy jest chociażby średni odczyt oprocentowania lokat jednomiesięcznych, który wynosi dziś zaledwie 1,03 proc. w skali roku – wyjaśnia Jacek Kasperczyk, główny analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.
Zmiany w oprocentowaniu lokat:

Średnie oprocentowanie lokat na 1 miesiąc

 

Konto vs lokata
Z analizy obu wykresów wynika, że średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych jest aż o 50 proc. wyższe od średniego oprocentowania lokat jednomiesięcznych (1,61 proc. vs 1,03 proc.).
Potwierdza to poziom uzyskanych odsetek z obu produktów. W przypadku kont oszczędnościowych klient w ciągu miesiąca zarobi 2,17 zł, zysk uzyskany z lokaty zamknie się sumą o 78 gr niższą i wyniesie 1,39 zł. Różnica jest zauważalna…
Osoby zainteresowane bezpiecznym, krótkoterminowym i nieco bardziej zyskownym oszczędzaniem powinny zatem wybierać konta oszczędnościowe.
– Pamiętajmy, że powyższe wyliczenia obowiązują dla kwoty 2 tys. złotych. Gdyby na obydwu tych produktach ulokować 10 tys. złotych zysk posiadacza konta oszczędnościowego względem „lokatowca” byłby o 3,92 zł wyższy. Czyli ten drugi nie zjadłby na przykład hamburgera w jednej z najbardziej znanych sieci fastfood – podsumowuje Jacek Kasperczyk z Comperia.pl.
Więcej szczegółów: http://www.comperia.pl/zyski-wyzsze-o-50-procent-tak-to-calkiem-realne.html