19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościZUS nakłania emerytów do zakładania konta w bankach

ZUS nakłania emerytów do zakładania konta w bankach

ZUS nakłania emerytów do zakładania konta w bankachZakład Ubezpieczeń Społecznych namawia świadczeniobiorców do zakładania kont osobistych. Co roku ZUS przeznacza ponad 280 mln PLN na doręczenie rent i emerytur za pośrednictwem Poczty Polskiej. Instytucja podjęła współpracę z bankami – Pocztowym oraz PKO SA. Na efekty nie trzeba było czekać długo…

Coraz więcej osób pobierających świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyduje się na założenie konta osobistego. Pod koniec I kwartału 2012 roku, liczba osób, którym renty i emerytury wypłacane były na konto wyniosła 5,2 miliona, co stanowi 60,8 proc. świadczeniobiorców. W 2005 roku z tej formy przekazu gotówki korzystało zaledwie 44,51 proc.

Współpraca ZUS-u z bankami formalnie rozpoczęła się pół roku temu, faktycznie trwa od dwóch miesięcy. Efektem jest 20 tys. nowych posiadaczy konta Nestor w Banku Pocztowym.

Czym kuszą nestorów banki? Oferowane przez Bank Pocztowy Konto Nestor jest bezpłatne. Użytkownicy mogą zamówić dostarczenie przez listonosza do domu gotówki z konta dowolną ilość razy w miesiącu. Klienci nieodpłatnie mogą wypłacać środki także w każdym oddziale pocztowym.

Pekao SA z myślą o seniorach przygotował specjalną ofertę Eurokonta Aktywnego. Pierwsze dwa lata użytkowania konta i karty są bezpłatne. Seniorom oferowany jest także dodatkowy, rozbudowany pakiet usług assistance. Sędziwy klient Pekao SA nieodpłatnie skorzystać może z transportu do przychodni, szpitala, pomocy medycznej czy dostarczenia leków, jeśli zachoruje.

Rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Jacek Dziedzic, nie widzi nic niestosownego w promowaniu oferty akurat tych dwóch banków. W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną podkreślił, iż intencją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie jest namawianie do założenia konta w konkretnym banku. Założeniem akcji jest promowanie wiedzy na temat zalet takiego rozwiązania i wygody związanej z posiadaniem rachunku osobistego.