26.4 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaAktualnościZnów upadek parabanku

Znów upadek parabanku

pozabankowePo kilkukrotnych głośnych sprawach dotyczących bankrutowania firm parabankowych polscy konsumenci powinni wykazywać się daleko idącą ostrożnością w powierzaniu im swoich środków finansowych. Co prawda, prawo bankowe w Polsce nie pozwala firmom działającym poza sektorem bankowym przyjmować depozytów od klientów, ale jest ono bardzo skutecznie omijane przez parabanki.

Z tego też względu klienci skuszeni wizją bardzo wysokich zarobków na pseudo lokatach, obietnicą odsetek znacznie wyższych niż te, które obecnie oferowane są na lokatach terminowych w bankach, decydują się zaryzykować i powierzyć swoje oszczędności parabankowi. Niektórym klientom udaje się osiągnąć wyznaczone cele inwestycyjne, ale częściej muszą oni pogodzić się z tym, że odsetki od lokat w firmach parabankowych albo są znacznie mniejsze, niż wcześniej obiecywano, albo też opłaty związane z danym produktem inwestycyjnym w dużej mierze redukują zyski klienta.

Bywa i tak, że parabank nagle ogłasza upadłość. Bankructwo i oszustwa dokonywane przez Amber Gold powinny być dla wszystkich klientów w Polsce wystarczającą przestrogą, a jednak obecnie kolejni konsumenci znajdują się w podobnej sytuacji. Związane jest to z ogłoszeniem bankructwa Pozabankowego Centrum Finansowego. Obecnie sprawą Centrum zajmuje się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Generalny Inspektor Informacji Finansowej oraz prokuratura. Prowadzone jest postępowanie w sprawie prowadzenia przez Pozabankowe Centrum Finansowe działalności bankowej bez wymaganej licencji oraz oferowania bez prospektu, w trybie publicznym obligacji.

Sprawa bankructwa Pozabankowego Centrum Finansowego, funkcjonującego od 2010 roku, trwa od 13 września 2013 roku, kiedy to sąd ogłosił upadłość para banku. Uprzednio Centrum udzielało klientom tzw. pożyczek chwilówek i mimo zakazu prawnego, przyjmowało lokaty i sprzedawało obligacje, obiecując klientom zyski rzędu 20% rocznie. Pomimo wielokrotnych nawoływań ekspertów do niekorzystania z tak wyraźnie odstających od ofert banków propozycji lokacyjnych, i tak znalazło się wielu klientów, którzy skusili się na wysokooprocentowane depozyty w Pozabankowym Centrum Finansowym.

Najprawdopodobniej osób poszkodowanych przez Centrum w całej Polsce jest wiele. Już teraz status osoby pokrzywdzonej w sprawie nadany został ponad 100 klientom parabanku. Praktycznie każdego dnia zgłaszają się do ABW lub prokuratury kolejni oszukani klienci i obligatariusze Pozabankowego Centrum Finansowego.