27.6 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościZmień rachunek i zaoszczędź

Zmień rachunek i zaoszczędź

Zmień rachunek i zaoszczędźNawet kilkaset złotych w skali roku możesz zaoszczędzić zmieniając rachunek. Nie musisz przenosić konta do innego banku, wystarczy skorzystać z aktualnej oferty banku.

Jak zaoszczędzić prawie 500 PLN miesięcznie? Wystarczy zmienić rachunek na nowszy, lepszy i darmowy „model”.

Jeszcze klika lat temu, darmowe konta osobiste należały do rzadkości. Większość banków oferowała ROR-y, za których prowadzenie i obsługę pobierała opłaty. Prowizja pobierana była także za każdy dokonany przelew i wypłatę gotówki z bankomatu, nie należącego do sieci banku. Dziś w dobie, agresywnej walki o klienta, tego typu rachunki nie mają racji bytu. Na rynku dominują darmowe konta z możliwością internetowej obsługi.

Z analizy dokonanej przez specjalistów z Powszechnego Domu Kredytowego wynika, że koszt utrzymania rachunku „starego typu” wynieść może w skali roku nawet 360-480  PLN. Szacunków dokonano przy założeniu, że klient dokonuje 6 przelewów internetowych oraz 3 wypłat po 200 PLN z bankomatów nie należących do banku, przy miesięcznych wpływach na konto w wysokości 1 500 PLN i saldzie 2 000 PLN.

Jak nie dać się oszukać? Gdzie tkwi kruczek? Banki nie informują swoich klientów o możliwości zmiany formy prowadzenia rachunku. Wprowadzając nowe ROR-y do swojej oferty, nie dbają o aktualizację warunków, na jakich prowadzone są konta, założone kilka bądź kilkanaście lat temu.

Z badań dokonanych przez Powszechny Dom Kredytowy wynika, iż dokonując zmiany rachunku, zaoszczędzić można w PKO S.A. nawet 37 PLN miesięcznie, w BZ WBK 27 PLN,a w banku BPH ponad 30 PLN, w ING Banku Ślaskim 26 PLN, w Millennium Banku 18 PLN.

Jako przykład Piotr Ceregra, analityk Powszechnego Domu Kredytowego podał Bank PKO B.P., gdzie w zeszłym roku podstawowym rachunkiem było Superkonto, za prowadzenie, którego bank miesięcznie pobierał opłatę w wysokości 6,90 PLN. Gdy klient chciał korzystać z konta z pośrednictwem internetu musiał dodatkowo dopłacić 2 PLN, a za każdy internetowy przelew 0,50 PLN. Klient płacił również za użytkowanie karty – 24 PLN rocznie. Darmowych wypłat dokonywać mógł jedynie w bankomatach należących do PKO, BZ WBK oraz sieci eService.

Aktualnie PKO S.A. oferuje Superkonto Oszczędne. Opłata za prowadzenie konta pozostała bez zmian. Zlikwidowano prowizję pobieraną za korzystanie z internetowej wersji rachunku. Wprowadzono możliwość dokonywania bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów. Zmianie uległa opłata za użytkowanie karty, wprowadzono miesięczny pobór należności (opłata wynosi 3,50 PLN, co w skali roku daje prawie 42 PLN). Zdaniem analityka PDK, Piotra Ceregry, pomimo iż koszt prowadzenia rachunku nie uległ zmianie, bank zaoferował klientom szerszy pakiet usług. – Końcowym efektem wprowadzonych zmian jest oszczędność. Posiadacz rachunku starego typu, który trzykrotnie w miesiącu podejmie gotówkę z obcego bankomatu, płaci bankowi co miesiąc prawie 20 zł więcej niż posiadacz Superkonta Oszczędnego – powiedział Gazecie Prawnej, finansista.

Jak zaoszczędzić na prowadzeniu rachunku? Po pierwsze analizować aktualną ofertę banku. Pytać o możliwość dokonania zmiany warunków prowadzenia konta. Część banków umożliwia to za niewielką opłatą. Niestety nie zawsze możliwe jest zachowanie aktualnego numeru rachunku. Zwykle bank pobierana za tą możliwość dodatkową opłatę. W banku BGŻ i PKO BP zapłacimy za usługę 50 PLN.

Sprawdź ofertę kont osobistych.