20.4 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościZmiany w projekcie ustawy Mieszkanie dla Młodych

Zmiany w projekcie ustawy Mieszkanie dla Młodych

Jeszcze ponad 10 miesięcy dzieli nas od uruchomienia w Polsce programu dofinansowania młodych ludzi dokonujących zakupu ich pierwszego mieszkania, a rządzący wciąż wprowadzają zmiany w jego założeniach. Projekt „Mieszkanie dla Młodych” znów został zmodyfikowany, aby jeszcze pełniej odpowiadać na zapotrzebowanie zgłaszane na rynku.

Zmiana dokonana w projekcie ustawy „Mieszkanie dla Młodych” dotyczy gmin położonych w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miast, w których funkcjonują siedziby wojewody lub sejmiku województwa. Program „Rodzina na swoim” nie różnicował takich gmin od miast, co powodowało, że limity cen mieszkań kwalifikujących się do uzyskania dopłat z budżetu państwa były takie same w Warszawie i w pobliskim Pruszkowie. W projekcie ustawy „Mieszkanie dla młodych” zapisano, że w gminach sąsiadujących z aglomeracjami, limity cen mieszkań kwalifikujących się do dopłat będą wyższe niż na rubieżach województw. Różnica ta ma wynieść 20% w stosunku do limitów cenowych stosowanych w programie „Rodzina na swoim”. Dzięki temu mieszkańcy gmin w pobliżu dużych miast zyskają realną szansę na uzyskanie dopłaty do zaciąganego kredytu mieszkaniowego na nowy lokal mieszkalny.

Jednocześnie, zmieni się nieco system wyliczania wskaźnika maksymalnej ceny mieszkań dla gmin położonych w sąsiedztwie dużych miast. Wskaźnik ten będzie wyliczany w postaci średniej arytmetycznej dla wskaźnika z miasta wojewódzkiego oraz pozostałych gmin znajdujących się w tym samym województwie. Twórcy programu „Mieszkanie dla Młodych” zastrzegają, że wskaźnik maksymalnej ceny mieszkań dla gmin spoza aglomeracji miejskich nie może być wyższy od limitu w pozostałych gminach o więcej niż 20%.

Dla przyszłych kredytobiorców ważną zmianą w programie będzie wprowadzenie minimalnego okresu spłaty kredytu, do którego można otrzymać dopłatę. Wyniesie on 15 lat, co wykluczy z programu „Mieszkanie dla Młodych” te osoby, które chcą kupić tanio mieszkanie, z dopłatą, choć posiadają gotówkę na jego zakup i nie potrzebują właściwie kredytu. Wsparcie finansowe ma być z założenia udzielane jedynie kredytobiorcom.

Do grona beneficjentów programu „Mieszkanie dla Młodych” zostaną włączone osoby, które zdecydują się na zakup mieszkania po wynajmowaniu go od dewelopera. Warunkiem skorzystania z dopłaty budżetowej będzie jednak to, aby przed zakupem lokalu beneficjent był jego jedynym najemcą. Kredyt preferencyjny będzie dostępny nawet wtedy, gdy kupowane mieszkanie nie posiada rachunku powierniczego.