sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaAktualnościZmiany w projekcie ustawy Mieszkanie dla Młodych

Zmiany w projekcie ustawy Mieszkanie dla Młodych

Jeszcze ponad 10 miesięcy dzieli nas od uruchomienia w Polsce programu dofinansowania młodych ludzi dokonujących zakupu ich pierwszego mieszkania, a rządzący wciąż wprowadzają zmiany w jego założeniach. Projekt „Mieszkanie dla Młodych” znów został zmodyfikowany, aby jeszcze pełniej odpowiadać na zapotrzebowanie zgłaszane na rynku.

Zmiana dokonana w projekcie ustawy „Mieszkanie dla Młodych” dotyczy gmin położonych w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miast, w których funkcjonują siedziby wojewody lub sejmiku województwa. Program „Rodzina na swoim” nie różnicował takich gmin od miast, co powodowało, że limity cen mieszkań kwalifikujących się do uzyskania dopłat z budżetu państwa były takie same w Warszawie i w pobliskim Pruszkowie. W projekcie ustawy „Mieszkanie dla młodych” zapisano, że w gminach sąsiadujących z aglomeracjami, limity cen mieszkań kwalifikujących się do dopłat będą wyższe niż na rubieżach województw. Różnica ta ma wynieść 20% w stosunku do limitów cenowych stosowanych w programie „Rodzina na swoim”. Dzięki temu mieszkańcy gmin w pobliżu dużych miast zyskają realną szansę na uzyskanie dopłaty do zaciąganego kredytu mieszkaniowego na nowy lokal mieszkalny.

Jednocześnie, zmieni się nieco system wyliczania wskaźnika maksymalnej ceny mieszkań dla gmin położonych w sąsiedztwie dużych miast. Wskaźnik ten będzie wyliczany w postaci średniej arytmetycznej dla wskaźnika z miasta wojewódzkiego oraz pozostałych gmin znajdujących się w tym samym województwie. Twórcy programu „Mieszkanie dla Młodych” zastrzegają, że wskaźnik maksymalnej ceny mieszkań dla gmin spoza aglomeracji miejskich nie może być wyższy od limitu w pozostałych gminach o więcej niż 20%.

Dla przyszłych kredytobiorców ważną zmianą w programie będzie wprowadzenie minimalnego okresu spłaty kredytu, do którego można otrzymać dopłatę. Wyniesie on 15 lat, co wykluczy z programu „Mieszkanie dla Młodych” te osoby, które chcą kupić tanio mieszkanie, z dopłatą, choć posiadają gotówkę na jego zakup i nie potrzebują właściwie kredytu. Wsparcie finansowe ma być z założenia udzielane jedynie kredytobiorcom.

Do grona beneficjentów programu „Mieszkanie dla Młodych” zostaną włączone osoby, które zdecydują się na zakup mieszkania po wynajmowaniu go od dewelopera. Warunkiem skorzystania z dopłaty budżetowej będzie jednak to, aby przed zakupem lokalu beneficjent był jego jedynym najemcą. Kredyt preferencyjny będzie dostępny nawet wtedy, gdy kupowane mieszkanie nie posiada rachunku powierniczego.

Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze